Privatizacija u Sloveniji mora ići dalje zbog pritiska EU

Autor: Tomislav Pili , 24. kolovoz 2014. u 22:01
Sašo Stanovnik, glavni ekonomist Alta grupe/Žarko Bašić/PIXSELL

Slovenija mora smanjiti deficit i razinu duga, a po tom pitanju još nije ništa učinjeno.

Nastavak privatizacije je nužnost za novu slovensku vladu koja nema drugog izbora ako želi Europskoj komisiji pokazati rezultate reformi.

Nakon što je Miro Cerar – uvjerljivi pobjednik izbora – prošloga tjedna od predsjednika Boruta Pahora dobio mandat za sastavljanje vlade, potaknulo se pitanje hoće li nova administracija lijevog centra nastaviti putem vlade Alenke Bratušek koja je i krenula u opsežni proces privatizacije. Tim više jer potencijalni Cerarovi koalicijski partneri, Socijalni demokrati (SD) te umirovljenički DeSUS, nisu pretjerano skloni prodaji "obiteljskog srebra", dok je Cerar za "kontroliranu privatizaciju".Međutim, slovenski analitičari ne dvoje da će Cerarova vlada, htjela-ne htjela, morati nastaviti privatizaciju, jedan od glavnih ovogodišnjih pokretača rasta Ljubljanske burze.

Politika u Sloveniji nije zainteresirana za brzu i opsežnu privatizaciju, kaže Sašo Stanovnik, glavni ekonomist Alta grupe. "Međutim, tu ne treba zanemariti pritisak Europske komisije jer Slovenija mora smanjiti proračunski deficit i dug. Vlada Alenke Bratušek obvezala se na privatizaciju, a Slovenija još nije napravila vidljive pomake u reformama. Mirovinske reforme neće biti jer će je blokirati DeSUS, možda se nešto napravi sa zdravstvenom reformom. Ljubljana zato neće imati što pokazati Bruxellesu na području reformi, pa je jedini izlaz u nastavku privatizacije", smatra Stanovnik.Istovjetno razmišlja i Blaž Zupančič, član Uprave Ilirike DZU koji tvrdi da će se privatizacija slovenskih kompanija svakako nastaviti, iako je moguć nešto sporiji tempo.

"Sumnjam u potpuno zaustavljanje procesa jer će nastavak privatizacije biti i pod pritiskom EU. Do toga mora doći jer se pokazalo da je državno upravljanje poduzećima neefikasno i podložno korupciji. Svaka iduća slovenska vlada, pa tako i ova, morat će riješiti problem efikasnog upravljanja državnom imovinom", ocjenjuje Zupančič.Tijekom godine SBI TOP indeks skočio je za 23 posto, ponajviše na krilima najavljene privatizacije. Nastavak pozitivnog trenda na Ljubljanskoj burzi ovisit će o nastavku privatizacije, smatra Sašo Stanovnik.

"Ako se privatizacija nastavi, očekujem i nastavak rasta indeksa, iako po nižim stopama nego što je to bilo do sada. U slučaju da se privatizacija zaustavi, korekcija je neizbježna", kaže Stanovnik.Blaž Zupančič pak smatra da će slovensko tržište kapitala po završetku privatizacije imati mnogo manje promete nego sada. "Na tržištu nema novih kotacija niti najava inicijalnih javnih ponuda . Javnost u Sloveniji nije naklonjena razvoju tržišta kapitala i takvo je i zakonodavstvo", upozorava Zupančič. 

Komentirajte prvi

New Report

Close