Potpredsjednik Vlade zadužen za gospodarstvo Branko Grčić potvrdio je danas da Vlada nastavlja s pripremama za uvođenje poreza na nekretnine u 2016. godini i poreza na kamate od štednje 2015. godine, ali istodobno ne isključuje mogućnost nekih poreznih rasterećenja.
"Idu pripreme za uvođenje poreza na nekretnine od 1. siječnja 2016., kao i poreza na kamate od štednje od 1.siječnja 2015.", rekao je potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU-a Grčić na konferenciji za novinare u povodu predstavljanja nacrta dva operativna programa za provedbu kohezijske politike.
"Hoće li biti poreznih rasterećenja, o tome ćemo izvjestiti javnost. No, nakon što je usvojen Plan konvergencije i Nacionalni program reformi, novih poreznih opterećenja, pored ovih koje smo naveli, neće biti", istaknuo je Grčić.
Vlada je uvođenje ta dva poreza predvidjela Nacionalnim programom reformi i Programom konvergencije za razdoblje od 2014. do 2017. godine, koje je Europska komisija (EK) prihvatila uz osam preporuka.
Vlada je na preporuke odgovorila akcijskim planom o kojem će možda raspravljati u srijedu, ali vjerojatnije tek nakon godišnjih odmora, rekao je Grčić.
Jedna od preporuka EK-a bila je i da se ranije uvede dobna granica za odlazak u mirovinu od 67 godina starosti, dok Vlada predlaže postupno povećanje dobne granice u razdoblju od 2030. do 2038. godine.
Odgovarajući na pitanje o povećanju životne dobi za odlazak u mirovinu, ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić kazao je kako je u razgovorima s Europskom komisijom ukazano na određene specifičnosti našeg mirovinskog sustava, okarakteriziravši ga „dualnim“ jer ga čine tzv. radničke mirovine i one po posebnim zakonima, te je najavio i proceduru u kojoj će se ocjenjivati adekvatnost mirovina i mirovinskog sustava u odnosu na naše ekonomske mogućnosti i samu životnu dob.
„Zasad ostajemo na onim našim stajalištima da je prva godina za produljenje dobi za odlazak u mirovinu 2030. jer smatramo da pomicanjem tog datuma prema naprijed nećemo napraviti nikakve uštede što se tiče mirovinskog sustava i nećemo imati onaj efekt koji imaju druge zemlje koje su produžile dob za odlazak u mirovinu ranije, te ćemo u diskusiji s Europskom komisijom i ta pitanja razmotriti“, istaknuo je ministar Mrsić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.dr-lovrincevic :
sasvim-je-izvjesno-da-bi-ekonomija-bolje-stajala-da-vlade-uopce-nema
“Hrvatska će vjerojatno biti druga država u povijesti, nakon Islanda, u kojoj će netko podnijeti
prijavu protiv premijera zbog nedjelovanja i nerada,
odnosno zbog lošeg gospodarenja i neobnašanja svoje funkcije”,
kaže dr. Lovrinčević.
http://www.dnevno.hr/novac/128726-dr-lovrincevic-sasvim-je-izvjesno-da-bi-ekonomija-bolje-stajala-da-vlade-uopce-nema.html
miami:
..Prodali sve nepotrebne nekretnine……zadržali ono što trebamo…
uložili u posao.i vratili kredite , da ne plaćamo kamate…
@goblyn8,
vjerojatno je bidna zaboravila uzeti ljek
…rečeno je da Hrvatski građani imaju veliki dio vlasništva u nekretninama, više od prosjeka EU…
Podhitno ih treba rastavit od tog vlasnistva jer materijalisticki mentalitet potkopava ovo drustvo.
Pa još nisu sredili gruntovne knjige i to proveli u katastru.
Koliko još dugo će se trpjeti kriminal u katastru i vratiti vlasništvo vlasnicima.
Najlakše opaliti poreze, a ti bi trebao plaćati porez na zemljište na kojoj se nalazi zgrada od 80 stanova.
Mala greška u katastru.
Umirovljenici i njihova djeca to neće moći plaćati.
Ovakvu lopovsku državu Hrvati nikad nisu trebali.
Mislim da će sve više Hrvata napustiti ovo g.ovno od države, a ostatak će uzeti oružje i uzeti pravdu u svoje ruke.
Ako želite državu divljeg zapada, onda budite spremni da će pošteni ljudi uzvratiti udarac.
Onim što im je jedino preostalo.
Puška, bomba i metak.[emo_palacg]
Uključite se u raspravu