Iako se hrvatsko telekomunikacijsko tržište lani smanjilo na najmanju vrijednost u posljednjih 10 godina, investicije operatera najviše su od početka krize te po iznosu odmah iza rekordne 2008. godine.
Sektorski regulator HAKOM u godišnjem izvješću za 2013. godinu naveo je da se tržište lani smanjilo za četvrt milijarde kuna, na 12,07 milijardi, dok su investicije, treću godinu zaredom, u porastu.Lani su operateri uložili 2,41 milijardu kuna. Godinu prije uložili su 2,25 milijardi kuna, a 2011. godine, koja je po vrijednosti ulaganja bila najlošija, 1,57 milijardi kuna. U HAKOM-u kažu da je riječ o investicijama u infrastrukturu, posebno njenu modernizaciju. "Ta ulaganja su jamac operatorima za prihode u budućnosti od poboljšanih postojećih i novih usluga, zasnovanih prije svega na internetskom protokolu", kažu u HAKOM-u.
No, izvješća operatera ukazuju da bi oni lani u tržište uložili 350 milijuna kuna manje, odnosno tek nešto više od dvije milijarde kuna, da iz Hrvatskog telekoma i Vipneta država nije izvukla investicijsku premiju. Razliku predstavlja prihod od natječaja za LTE frekvencije nužne za gradnju 4G mobilne mreže.HT je tako lani povećao kapitalna ulaganja za 20,8 posto, na 1.43 milijardi kuna. Vipnet je pak prošle godine investirao 4,5 posto više, ukupno 627,5 milijuna kuna. Iz HT-a poručuju da kao lider na tržištu kontinuirano ulažu znatna sredstva kako bi svojim korisnicima omogućili korištenje najnaprednijih usluga. "Investiramo u razvoj novih tehnologija, unaprjeđenje fiksne i mobilne mreže i infrastrukture te povećanje 4G pokrivenosti."
U Vipnetu pojašnjavaju da su više ulagali zbog toga što je 2012. godine ukinut namet od 6 posto na mobilne komunikacije čime je stvoreno poticajno regulatorno okruženje. "K tome, veća penetracija pametnih telefona i tableta dovela je do snažnijih investicija u kapacitete, a ukidanjem nameta potaknut je i razvoj fiksne infrastrukture te je s broadbandom učinjen iskorak u nove gradove. U mobilnom segmentu investicije su bile usmjerene uvođenju LTE-a i plaćanju LTE koncesija", pojašnjavaju u Vipnetu. Radom HAKOM-a zadovoljan je i fiksni operater Amis telekom, koji aktivno investira u izgradnju optičke mreže u Zagrebu.
"Rad HAKOM-a je od velike važnosti za investicije na telekomunikacijskom tržištu, jer zakonska zaštita tržišnog natjecanja nedvojbeno i dokazano povećava investicije što pokazuje i naš primjer", kaže Nenad Motika, direktor prodaje i marketing Amis telekoma.Pojačana ulaganja još uvijek ne signaliziraju oporavak tržišta. Po svojoj vrijednosti telekom tržište sada je najbliže 2004. godini, vremenu prije početka liberalizacije telekomunikacija, kada je težilo 11,89 mlrd kuna. U HAKOM-u odbijaju takvu usporedbu: "Pad prihoda se dogodio prvenstveno zbog pada cijena usluga, građani više koriste telekom usluge, njihova kakvoća i raznovrsnost je znatno bolja, a za usluge plaćaju manje nego prije 10 godina."
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu