U neposrednom susjedstvu u korov zarasle bivše tvornice Voda voda u Banji Vrujci u Srbiji, koja se od kada je preuzeo slavni srpski košarkaš Vlade Divac zove LaRoucci voda, nedavno je u bivšim prostorima Sinalka-Srbija montiran novi pogon za flaširanje vode. Kako pišu Večernje novosti, iz nove tvornice će ponovno izlaziti nekad u Srbiji popularna Voda voda, u poznatoj četvrtastoj ambalaži.
Novi pogon otvorio je Vojin Đorđević, koji protiv Vlade Divca vodi sudski spor, optužujući bivšeg košarkaša da mu je preoteo vlasništvo nad tvornicom Voda voda, koja vrijedi više od 10 milijuna eura. Brend je, kako navode Novosti, u vlasništvu kompanije Grenki list licenciranje, koju je Đorđević osnovao u Sloveniji. Divac je poduzeće Voda voda preuzeo još 2007. godine nakon što je Vojinu Đorđeviću pomogao s 20 milijuna eura kako Voda voda ne bi otišla u stečaj, te je trebao postati vlasnik 30 posto te tvrtke. Iako je kasnije posebnim ugovorom na Divca prebacio svih 100 posto vlasništva, Đorđević ga je optužio da je nezakonitim ponašanjem, falsificiranjem dokumenata i obmanom državnih organa pokušao oteti poduzeće.
10milijuna
eura vrijednost je tvornice Voda voda, koja već dugo ne proizvodi
'Netko je bio brži'
Radnici LaRoucci vode kažu da su u tvornicu poslednji put ušli u siječnju prošle godine, kada su dobili rješenja da su na kolektivnom godišnjem odmoru koji traje do danas. Zaposlenici nisu dobili gotovo 20 plaća. "Radnici osjećaju da se više neće vratiti na posao. Svi mislimo da je to kraj tvornice i da ćemo ostati i bez posla i bez zarađenih plaća. Ima ljudi koji imaju po troje, četvoro djece, a mjesecima nisu primili ni dinara", rekao je prošle godine kada je tvornica zatvorena Dejan Janković, radnika LaRoucci vode i prije toga tvrtke Voda voda. I bio je u pravu."Ne pamtimo kad smo vidjeli vlasnika, od ožujka ove godine ne pojavljuju se ni direktor, niti bilo koji njegov suradnik", govori danas jedan od 57 radnika LaRoucci vode. "Nas nekoliko tužili smo Divca za neisplaćene zarade, imamo pravosnažne i izvršne sudske presude, ali dugovanja ne možemo naplatiti. Netko je bio brži i zaplijenio sve što je u tvornici vrijedilo, uključujući i liniju za punjenje vode. Plaću ne primamo, a Divca nitko ne pita ništa", kažu radnici LaRoucci vode.
Oni su nedavno pisali i premijeru Aleksandru Vučiću i obavijestili ga što se događa s tvornicom. Osim neisplate plaća pokazao se i Divčev nepriličan odnos prema radnicima. Srpski mediji pisali su kako je otpustio radnicu Danijelu Gajić samo pola sata nakon što se vratila s porodiljskog dopusta poslije rođenja trećeg djeteta. "Otkaz sam dobila pod izgovorom da sam tehnološki višak, iako plan o tehnološkom višku nije ni postojao. Izbacili su me sa 98 eura otpremnine", rekla je Danijela Gajić Kuriru. Poslovne sposobnosti Vlade Divca pokazale su se nikavim. Da je Voda voda u ozbiljnim financijskim problemima, pokazuju i podaci iz izvještaja srpske Agencije za privredne registre, prema kojima je LaRoucci voda od 2010. godine bilježila gubitke u poslovanju. Na kraju 2012. godine imala je gubitak od oko 627.000 eura.
Uzeo iskusne radnike
U međuvremenu Vojin Đorđević, koji je tvornicu vode na istom mjestu pokušao pokrenuti i prošle godine, zaposlio je na proizvodnji Voda vode 24 radnika u bivšoj tvornici Sinalka. "Montirana je nova oprema, a proizvođači provjeravaju projektirani kapacitet i obučavaju radnike. Nova tvornica imat će licenciju za korištenje brenda i ambalaže Voda vode, koja će u početku biti plasirana na tržištu Srbije, ali se očekuje i veliki broj narudžbi iz inozemstva. Među zaposlenima ima i iskusnih radnika koji su bili u tvrtki LaRoucci voda prije propasti", kaže izvor Večernjih novosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu