Summit 100 poruka političarima da uklone administrativne barijere za protok kapitala

Autor: Marina Šunjerga/VL , 17. srpanj 2014. u 22:00
Foto: Grgo Jelavić/PIXSELL

Strateška partnerstva prehrambene industrije i proizvođača hrane regije učinit će nas konkurentnima na svjetskim tržištima, poruka je skupa.

U Cavtatu je  od 14. do 15. srpnja održan treći  Summit100, zajednički susret najistaknutijih poduzetnika i gospodarstvenika iz Hrvatske, Slovenije, Srbije,  Bosne i Hercegovine, Crne Gore te brojnih zemalja jugoistočne Europe te predsjednika država iz cijele regije.

Cilj Summita100 je razmjena mišljenja, preuzimanje inicijative poslovnih lidera za realizaciju regionalnih prioriteta te jačanje organiziranog nastupa na svjetskim tržištima, a skup se ove godine održao u Hrvatskoj u organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), Srpske asocijacije menadžera, Atlas Fondacije Crna Gora i Združenja Manager Slovenije. "Živimo u svijetu kojeg karakterizira globalizacija i digitalizacija", rekao je na otvaranju Summita100 predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca Ivica Mudrinić. "Konkurencija iz dalekih zemalja i novi brendovi ugrožavaju poslovanje i buduće napredovanje što čini regionalnu suradnju prirodnim stanjem za relativno male ekonomije i tržišta. Upravo stoga Summit100 treba biti polazište za unapređivanje suradnje kao temelja za bolju i sigurniju budućnost našim sugrađanima", smatra Mudrinić. Bez povezivanja i dizanja konkurentnosti ostat ćemo nerazvijeni dio kontinenta.

"Imamo sindrom nerazvijene administracije koja nije dostatan servis za građane i gospodarstvo" poručio je Mudrinić, pa dodao da je regionalna suradnja temelj na kojem se mora graditi bolja budućnost građana. Miodrag Kostić, vlasnik MK Grupe iz Srbije upozorio jer da su pojedinačne ekonomije zemalja regije male i da kao takve, ukoliko samostalno nastupaju, gube bitku na velikim tržištima EU i Rusije."Ovaj Summit jedinstvena je prilika da se pošalje poruka predsjednicima. Kreirajući politiku oni utječu na naše troškove, utječu i na kupovnu moć znači utječu i na naše prihode, a kad bi povećali konkurentnost naše bi tvrtke vrijedile 50 ili 100 posto više nego što danas vrijede" poruka je Kostića. 

 

60godina

nordijske zemlje zajednički nastupaju na tržištu

Kapitalno povezivanje
I starija izvršna potpredsjednica Agrokora Ljerka Puljić naglašava nužnost regionalne suradnje, a vidi je, kao i Kostić u prehrambenoj industriji te u proizvodnji hrane. "Regija ima mogućnost proizvodnje značajnih količina sirovine za prehrambenu industriju, ali i tehnološka znanja u preradi sirovine. Radna grupa Summita zaključila je da nam treba kapitalno povezivanje, oblici strateških partnerstava i da bi mogli razvijati regionalne šampionske brandove" istaknula je Puljić. "Poslije svakog rata treba sjesti i treba jesti – tako je jednostavno", riječi su kojima je opisao situaciju u kojima se gospodarstva regije nalaze  Branko Roglić, vlasnik tvrtke Orbico. Rasprava o regionalnom povezivanju centralna tema Summita100 koji je u Cavtatu okupio vodeće poduzetnike regije. Poslovnjaci iz država regije ističu redom iste probleme – nefunkcioniranje javne uprave, nameti, blokiranje poduzetništva, velike namete, ali Roglić ističe i da je nužno stvoriti proizvod na svjetskoj, a ne regionalnoj razini, ako se želi uspjeti.

"Pravi uspjeh je kad imate proizvod koji je planiran za tržište od najmanje 500 milijuna ljudi. Bez toga nema konkurentnosti", poruka je Roglića. Slično razmišlja i Franjo Bobinac, predsjednik Uprave Gorenja koji ističe da je ekonomija veličine izuzetno bitna." Oko 25 milijuna stanovnika regije je dovoljno veliko za poslovanje. Ipak prednosti su što se razumijemo međusobno i solidno smo obrazovani. Barijere su u glavama i lošoj infrastrukturi i neizvjesnoj političkoj budućnosti. Imamo potencijal jer analize rasta ove regije pokazuju brojke višestruko veća od onih u Europi", poruka je Bobinca. Dobar primjer regionalne suradnje dali su Nordijci. Već su se prije 60 godina odlučili zajednički gospodarski nastupati u svijetu jer su već tada bili svjesni da su male zemlje manje konkurente u svijetu ako nastupaju samostalno. "Naša suradnja nije napravljena odjednom i stalno se mijenja u skladu s promjenama u svijetu", istaknula je Elin Flygenring, ambasadorica i predstavnica predsjedavajućeg Nordijskog savjeta ministara na Summitu100. 

Financiranje otežano i skupo
Poslovnjaci nisu mogli zanemariti temu financiranja koje je u regiji otežano i skupo u odnosu na Europu i konkurente iz drugih dijelova svijeta. Poduzetnici su zaključili da se banke ponašaju po izreci: koga je zmija ugrizla boji se i gliste, pa tako boje ulagati jer su poduzeća prilično zadužena, a s druge strane zbog loših odluka u prošlosti i problema s naplatom kredita novac više ne daju ni onome kome trebaju. "Investitori ako žele ulagati u neku zemlju prvo pogledaju rejting te zemlje. Procesi dobivanja dozvola predugo traju, a istovremeno nemamo viziju i ne znamo gdje ćemo biti za deset godina", poruka je Ivice Mudrinića, predsjednik HUP-a, organizatora Summita100. Summit 100 poslao je konkretne zahtjeve pred političare regije. U sektoru proizvodnje hrane i pića predložili su jaču suradnju i razvoj regionalnih brendova, a treba im institucionalna podrška, turistički sektor zatražio je jedinstvene regionalne vize za zemlje Dalekog istoka i velika tržišta, a prijedlog Roglića je i da jedno veleposlanstvo pokriva više zemalja regije. 

Suradnja

Sudjelovali politički lideri

Poslovni ljudi regije svoje su poruke mogli direktno prenijeti s političkim liderima svojih zemalja jer im se u večernjim satima pridružuju predsjednici osam zemalja na panelu na kojem se raspravljalo o političkoj suradnji i infrastrukturnim projektima poput jadransko-jonske autoceste. Na panelu su sudjelovali politički lideri: Ivo Josipović, Bujar Nishani iz Albanije, Bakir Izetbegović, Željko Komšić i Nebojša Radmanović iz BIH, Filip Vujanović iz Crne Gore, Atifete Jahjaga iz Kosova, Gjorge Ivanov iz Makedonije, Borut Pahor iz Slovenije te Tomislav Nikolić iz Srbije. "Jedan od glavnih ciljeva ovogodišnjeg Samita100 je stvaranje novih prilika za suradnju i učvršćivanje temelja za realizaciju zajedničkih poslovnih interesa u sedam gospodarskih sektora s najvećim razvojnim potencijalima regije. Na ovogodišnjem Samitu će ujedno biti prilike saznati kako se uspješno institucionalizira regionalna suradnja bez ugrožavanja suvereniteta i identiteta država na primjeru suradnje nordijskih zemalja.", izjavio je Damir Kuštrak, predsjednik Upravnog Odbora Samita100.

Zaključci

Objediniti turističku ponudu

Ovo je treći Summit100, a lanjsko izdanje iznjedrilo je konzorcij Feniks u kojeg se udružilo više od 70-tak građevinskih tvrtki. Slična inicijativa očekuje se i nakon ovogodišnjeg skupa, a predsjednik Atlas Grupe Duško Knežević istaknuo je u razgovoru za Poslovni dnevnik da je potrebno ubrzati administraciju koja mora pružiti podršku regionalnom udruživanju. "Ekonomske integracije moraju se konkretizirati u zakonskim aktima, uklanjanju barijera za poslovanje i stvaranju uvjeta za brži protok kapitala u regiji" poruka je Kneževića. Najvažniji dio Summita100, radni stolovi za koje su se sjeli predstavnici najvećih tvrtki ovog dijela Europe, počeli su u popodnevnim satima, a najveći je interes vladao za stolove na kojima se razgovaralo o energetskih projektima, proizvodnji hrane i turizmu. Turizam će raditi na tome da se predstave tržišta regije kao jedinstvena destinacija. "Gosti koji dolaze iz Amerike ili s Dalekog istoka neće doći samo u Crnu Goru ili Hrvatsku već im treba ponuditi zajednički aranžman, a to je moguće ako se uvedu jedinstvene vize za cijelu regiju. Turizam u regiji plače da imamo metlu kojom se tjeraju turisti" poruka je Jake Andabaka, vlasnika konzorcija Blue Sun.

Komentirajte prvi

New Report

Close