Godišnje plaće izvršnih direktora u Britaniji bile su lani 160 puta veće u odnosu na prosječnu plaću radnika.
Riječ je o izuzetno velikom rastu tog omjera jer su, primjerice, prije 15 godina plaće rast britanskih izvršnih direktora bile 60 puta veće od plaća radnika u njihovim kompanijama.Naime, kako je pokazalo istraživanje britanskog instituta High Pay Centre, provedeno među kompanijama sastavnicama londonskog FTSE 100 indeksa, prosječna plaća izvršnog direktora porasla je prošle godine na 4,5 milijuna funti (oko 43 milijuna kuna), s 4,1 milijun funti godinu dana prije. Međutim, istraživanje je pokazalo kako bi plaće britanskih šefova Uprava mogle ove godine dosegnuti čak šest milijuna funti, ili oko 57 milijuna kuna.
57milijuna
kuna mogao bi ove godine zaraditi izvršni direktor u V. Britaniji
Osim toga, istraživanja je također utvrdilo da je srednja plaća u kompanijama čije su dionice sastavnice indeksa FTSE 100 lani iznosila 3,9 milijuna funti, što predstavlja tek blago povećanje u odnosu na 3,8 milijuna u 2012. godini. Prosječna plaća koju kompanije planiraju ove godine isplatiti direktorima za ostvareni planirani poslovni rezultat iznosi 3,4 milijuna funta, dok bi izvršni direktor u slučaju postizanja maksimalnog rezultata mogao zaraditi i do 5,8 milijuna funta, pokazalo je to istraživanje.U institutu ističu kako dioničari i dalje podupiru visoke plaće izvršnih direktora, unatoč novim pravilima koja im omogućuju da ih ne podupru u glasovanjima na godišnjim skupštinama dioničara.
Naime, u listopadu prošle godine stupila su na snagu nova pravila koja dioničarima kompanija s izlistanim dionicama nalažu obvezno glasovanje o plaćama direktora. Međutim, nova pravila, po ocjeni tog instituta, nisu imale većeg efekta. Britanskoj vladi stoga poručuju da poduzme dodatne mjere kojima bi se smanjio jaz u plaćama."Takve brojke pokazuju da nova pravila nisu dovoljna da se najviše plaće dovedu na razumne, poštene, odnosno proporcionale razine", kazala je direktorica instituta Deborah Hargreaves u osvrtu na rezultate najnovijeg istraživanja, javljaju agencije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu