Da su izdaci za plaće ne samo druga najveća proračunska stavka nego i jedna od žilavijih, potvrdili su i podaci o tim izdacima u prvih pet mjeseci.
Na plaće, doprinose i druge rashode za zaposlene otišlo je (bez zdravstva) 8,9 milijardi kuna ili skromnih 130 milijuna manje nego lani. Gledaju li se samo bruto plaće, smanjenje je i manje, 90-ak milijuna kuna. No, ni plan proračuna u tom dijelu nije bio osobito ambiciozan. Rebalansirani plan s 21,3 milijarde izdataka za zaposlene (sa zdravstvom 30-ak) i smanjenje za oko 350 mil. kuna u odnosu na lanjsko ostvarenje stoga su ipak dohvatljivi.
A tome bi trebalo pridonijeti i užurbano uključivanje u Centralni obračun plaća (COP) institucija koje su još izvan njega. Posljednijh mjeseci mjesečno u COP ulazi oko 35.000 zaposlenika, a u Ministarstvu uprave kažu da će se u rujnu iz njega ići isplate plaća za sve radnike državne i javne uprave, u 2221 instituciji. Prema prvim rokovima COP je odavno trebao biti kompletiran, no dok je nekim institucijama za ulazak u sustav dovoljna jedna edukacija, kod nekih su se edukacijski seminari Fine ponavljaju i triput. Do 23. lipnja putem COP-a su isplaćene plaće za 143.307 zaposlenika iz 1443 institucije, kažu u Ministarstvu uprave. Obračun su trebala, ali nisu dovršila dva zavoda za hitnu medicinsku, Splitsko-dalmatinske i Koprivničko-križevačke županije, jer "nisu na vrijeme ažurirali podatke u Registru zaposlenih".
S isplatama plaća za lipanj predviđen je, pak, ulazak još 435 škola, 132 fakulteta i instituta, te 64 institucije iz zdravstva, čime u COP-u biti 2074 institucija. U Vladi su isprva COP-om mahali kao ubojitim alatom u smislu uvida u svaku lipu potrošenu na plaće, kao i u zlouporabe pravilnika, koeficijenata, dodataka. Kad je u COP-u bilo tek 12.000 zaposlenih govorilo se o desecima milijuna kuna mjesečnih ušteda, prijetilo se da će se vidjeti kako neki liječnici dobivaju po 40.000 kuna plaće, na kojim se fakultetima bildaju plaće iz školarina… No, COP je još uvijek papirnati tigar. Izdaci za zaposlene ove će godine biti tek oko milijardu i pol manji nego 2011., a više od toga Vlada je nadobudno kanila uštedjeti samo lani kad je izvorno za plaće planirano 20,7, a ostvareno 21,7 milijardi izdataka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Jedina pomoć leži u smanjenju poreza i doprinosa na zdravstveno i mirovinsko, osiguranje i smanjenje poreza po gradovima i općinama…..
Sve drugo je nebitno trenutno.
@Lovor1924
ne znam zašto iščitavaš tekst kao “kritiku na COP”.
Nije kritika na COP čak ni tvrdnja je da on zasad papirnati tigar jer se time ne kaže ništa loše o samom tom sustavu. Stvar je u provedbi – evidetno je da mnogi nerado idu u COP i prilično uspješno dosad su to i otezali, što se vidi po tome da su još lani trebali biti svi u njemu – a nisu.
Osim toga, u Vladi se davnih dana, kad je u COP-u bilo tek 5 posto zaposlenih iz državnog/javnog sektora, neodmjereno nabacivalo mjesečnim uštedama koje taj sustav nosi, a ponajprije na račun njega su za prošlu godinu planirali smanjenje izdataka za plaće koje ni približno nije ostvareno.
Nejasno je što autorica J. Dozan želi reći s kritikom na COP – da je papirnati tigr?!
I da centralni obračun plaća nema milijarde kuna uštede, njegovo uvođenje nam makar može dati podatke koliko je zaposleno u državnim i javnim ustanovama te kolika su im primanja; i razlike plaće na istim radnim mjestima. Dosada se to nije znalo…
Ova Vlada iako nema ekonomskih rezultata (treba priznati) pravi reda u državi!
Uključite se u raspravu