Projekt Iskustvo zlata vrijedi, koji studenatima s invaliditetom osigurava radnu praksu u pojedinim hrvatskim tvrtkama, prijelomna je točka u uključivanju osoba s invaliditetom na tržište rada, rekao je Mirando Mrsić, ministar rada i mirovinskog sustava na svečanosti održanoj u petak u Zagrebu.
Tom su prilikom partneri – poslodavci skupini od 18 izabranih redovnih studenata osobno uručili priznanja za osvojenu radnu praksu, s kasnijom mogućnošću zapošljavanja. Cilj projekata je širenje svijesti o problematici zapošljavanja osoba s invaliditetom u Hrvatskoj i ukazivanje na prepreke i izazove s kojima se svakodnevno susreću. "Hrabri ste što ste upisali fakultete, jer premali broj osoba s invaliditetom to čini. Diploma će vam omogućiti da se zaposlite, izađete iz svoje sobe i postanete vrijedan član društva", poručio je Mrsić. Iako prema njima i dalje postoje predrasude, osobe s invaliditetom su iznimno vrijedni radnici, kojima posao znači život.
Važno je rušiti barijere i dati tim mladim ljudima priliku da napreduju, rekao je ministar te podsjetio da će u RH 2015. stupiti na snagu Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i osposobljenosti, koji će svakom poslodavcu sa više od 20 zaposlenih nametnuti obvezu zapošljavanja osoba s invaliditetom, i to u rasponu od dva do šest posto od ukupnog broja zaposlenih. U nekim će slučajevima država za to davati poticaje, ako je to nužno za prilagodbu radnog mjesta, ulaza ili nešto treće.
Nadam se da će ostati raditi
"Nadam se da će i nakon završene prakse te osobe ostati raditi kod poslodavaca kod kojih odlaze stažirati. Ako im pružite priliku da rade i od toga pristojno žive, to će vam se višestruko vratiti", poručio je Mrsić. Ružica Beljo Lučić, pomoćnica ministra znanosti, obrazovanja i sporta istaknula je važnost projekta za uključivanje mladih osoba s invaliditetom na tržište rada. "Našem društvu potrebni su pozitivni primjeri, važno je da mlade osobe još u fazi studija dobivaju priliku za stjecanjem radnog iskustva koje im zaista može zlata vrijediti", rekla je pomoćnica ministra.
Andrea Borošić, direktorica Poslovnog dnevnika, istaknula je kako je Poslovni dnevnik, u vrijeme kada situacija na tržištu rada općenito nije povoljna, odlučio pomoći mladim osobama s invaliditetom čiji je položaj još nepovoljniji nego ostalima. "Projekt Iskustvo zlata vrijedi je mali korak, ali njime se može napraviti veliki iskorak prema ravnopravnom uključivanju osoba s invaliditetom u društvo. Stjecanje radnog staža neprocjenjivo je iskustvo, za te mlade ljude nema straha na tržištu rada", zaključila je Andrea Borošić.
Prema podatcima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), na burzi rada je 6.300 osoba s invaliditetom, od toga 50-ak visokoobrazovanih. Zaposlenih osoba s invaliditetom je 1700, a od toga oko tisuću zahvaljujući vladinoj aktivnoj politici zapošljavanja. "Unatoč krizi, HZZ svake godine bilježi rast broja zaposlenih osoba s invaliditetom. Neki od naših savjetnika u područnim uredima i sami su osobe s invaliditetom, oni najbolje znaju poslodavcu prikazati dobiti od zapošljavanja invalidne osobe", rekla nam je Ankica Paun Jarallah, ravnateljica HZZ-a.
Akcija se širi po Hrvatskoj
Marica Mirić, koordinatorica programa i projekata Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH- a koji je stručni partner projekta Iskustvo je zlato – kaže da je izmimno ponosna jer je "SOIH dio vrijedne akcije koja je ovako veličanstveno završila, ide dalje i treba ići dalje. Akcija je na jednome mjestu okupila one koji imaju društveno odgovorno ponašanje. Poslodavci će sada vidjeti što osobe sa invaliditetom sve mogu, pružiti će im šansu da odrade svoju praksu. Već je stvorena sinergija između poslodavaca i studenata, koja će vjerojatno završiti i zapošljavanjima", rekla je Marica Mirić.
"Društvena vidljivost ovakvog projekta bit će velika, i drago nam je da nije dao rezultate samo u Zagrebu nego i u Splitu i širi se prema područjima gdje je zapošljivost teža. Ako ovih 18 tvrtki koje su u mogućnost sada zaposle osobe s invaliditetom, vjerujem da će to kasnije raditi i drugi. To je najbolji način da se sprovede u život novi Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji", rekla je koordinatorica SOIH-a, naglasivši da su školovane invalidne osobe visoko informatički obrazovane, zato jer je njima suvremena tehnologija dio kompenzacije za njihove teškoće.
Lidija Hrastić-Novak, ravnateljica Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, i zadovoljna je što su neki poslodavci odlučili zaposliti osobe s invaliditetom i prije stupanja na snagu zakona koji bi ih na to obvezao. "Oni su društveno svjesni i javili su se dobrovoljno, što je veliki korak", rekla je Lidija Hrastić- Novak.
Rekli su:
Zaposlili smo već devetoro osoba s invaliditetom, važno je mlade ljude uključiti u poslovni svijet
Helena Lončar, voditelj treninga i razvoja, Metro
Već sada je među našim zaposlenicima pedesetak osoba s invaliditetom, koje pridonose ostvarenju zajedničkih ciljeva
Iva Kostelac Slijepčević, Dukat
Od samog početka zapošljavamo osobe s invaliditetom i integriramo ih u društvo rada i naša su iskustva pozitivna
Ana Marušić, Atlantic grupa
Zaposlenici Fonda oduševljeni su što će razbiti predrasude da ljudi s poteškoćama ne mogu vratit zajednici koliko je ona dala njima
Sven Müller Fond za zaštitu okoliša
Već sada zapošljavamo 65 do 70 osoba s određenim stupnjem invaliditeta
Danijel Ferić, Hrvatska lutrija
Ako ovih 18 tvrtki zaposle osobe s invaliditetom, vjerujem da će to kasnije raditi i drugi
Marica Mirić, SOIH
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu