Iako je članica Europske unije, Austrija je ipak odlučila postati dio kontroverznog ruskog projekta Južni tok kojem se oštro protivi Europska komisija.
Šefovi Gazproma i austrijske energetske kompanije OMV u utorak su potpisali sporazum o gradnji ogranka plinovoda Južni tok za Austriju. Inače, Austrija je jedan od najdugotrajnijih europskih kupaca ruskog plina. S Moskvom je prvi sporazum o dobavi tog energenta potpisan još 1968. godine, a Austrija je time postala prva zapadna zemlja koja je odlučila kupovati plin od tadašnjeg Sovjetskog Saveza. Dugogodišnju dobru suradnju nije zaboravio istaknuti ni ruski predsjednik Vladimir Putin koji je bio u Beču u kratkom radnom posjetu. Svog domaćina okvalificirao je kao "važnog i pouzdanog" partnera za Rusiju, prenosi Reuters.
No, Rusija je važna i za Austriju jer joj je najveća zemlja na svijetu treći najvažniji trgovinski partner izvan EU-a, nakon SAD-a i Švicarske. Birane riječi uzvratio je i austrijski predsjednik Heinz Fischer naglasivši kako se protivi sankcijama protiv Moskve, ali je ipak napomenuo da je rusko pripajanje Krima kršenje međunarodnog prava. Osvrnuvši se na potpisani sporazum, Fischer je rekao kako mu nitko ne može objasniti zašto plinovod koji prelazi teritorij članica EU-a i NATO-a ne može ući i 50 kilometara u austrijski teritorij. Podsjetimo, Europska komisija smatra da je 40 milijardi dolara težak projekt Južnog toka u suprotnosti s europskom regulativom o zaštiti tržišnog natjecanja jer ne dopušta sudjelovanje treće strane.
Time se želi spriječiti da vlasnik energetskog pravca – u ovom slučaju Gazprom – monopolizira distributivne kanale. Također, Južni se tok ne uklapa u europsku politiku smanjenja energetske ovisnosti o Rusiji. Međutim, predsjednik Uprave OMV-a Gerhard Roiss naglasio je na tiskovnoj konferenciji kako "Europa treba ruski plin". "Europa će u budućnosti trebati još više ruskog plina jer europska proizvodnja opada. Mislim da Europska Unija to također shvaća", kazao je Roiss. U vezi kritika o kršenju regulative o zaštiti tržišnog natjecanja, šef OMV-a je naglasio kako je to pitanje koje Gazprom mora raspraviti s Bruxellesom. Šef Gazproma Aleksej Miller tvrdi kako vrlo često komunicira s Bruxellesom o Južnom toku i problemima u vezi njega.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu