Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak izjavio je danas kako će se Zakon o privatizaciji Ine vrlo oprezno analizirati i promijeniti, a sve u skladu sa strateškim nacionalnim interesima.
"Zakon o Ini ima nekoliko stvari koje treba promijeniti, i mi ćemo na oprezan način njega izmijeniti, sukladno svim preuzetim obvezama", kazao je Vrdoljak upitan podržava li ideju premijera Zorana Milanovića da se u zakon stavi da se Ina može prodati samo nekome iz EU.
"Mislim da i u tom zakonu, kako smo i u Zakonu o energiji napisali da su rafinerije strateški industrijski objekti, treba gledati strateški kako zaštititi nacionalne interese. Na koji ćemo način to napraviti dajte nam malo vremena", rekao je Vrdoljak odgovarajući na pitanja novinara nakon glavne skupštine Ine.
Upitan za komentar medijskih natpisa da se mađarski MOL žalio Bruxellesu i Europskoj komisiji (EK) zbog Zakona o energiji i odredbe da su rafinerije objekti od strateške važnosti za Hrvatsku i da MOL s rafinerijama ne može što hoće, Vrdoljak je ponovio da su rafinerije strateški industrijski objekti Republike Hrvatske.
"Proizvodnja, znanje, u krajnjoj liniji i rezerve u slučaju bilo kakvih nepogoda ili katastrofa koje se mogu dogoditi, rafinerije moraju biti na dispoziciji i funkciji. I to smo već stavili u Zakon o energiji", kazao je, ponavljajući kako želi zaštititi svaki put nacionalni interes.
"Ali kako i to, tako i zakon o Ini, ćemo vrlo oprezno, ne ad hoc kao što su nekada neki u povijesti znali, izanalizirati, ukoliko je potrebno izmijeniti sukladno svim preuzetim obvezama, a sve u skladu sa strateškim nacionalnim interesima – da svoju proizvodnju imamo", poručio je Vrdoljak.
Kazao je i kako o zakonu o Ini s Europskom komisijom razgovara već par mjeseci i to nije nova tema.
"Nema nikakvog pritiska, to je normalna komunikacija. Razgovaramo oko većeg broja zakona koje treba donijeti i izmijeniti, nije to nikakva poseban proces koji treba istaknuti", rekao je.
Vrdoljak nije htio komentirati napise nekih medija prema kojima postoji plan Vlade za otkup dionica Ine, pri čemu se spominje mogućnost da država otkupi 7 posto dionica i tako ponovno stekne većinski udio u Ini.
"Neću komentirati takve natpise, jer mislim da se o takvim stvarima treba na drugim razinama razgovarati", kazao je. Na novinarski upit o čelniku MOL-a Zsoltu Hernadiju i njegovim 'smicalicama' da suđenjem protiv sve u Mađarskoj izbjegne sudski proces u Hrvatskoj gdje ga se tereti da je podmitio bivšeg premijera Ivu Sanadera, Vrdoljak je odgovorio kako očito tu ima puno stvari koje treba izanalizirati i istražiti.
"To nije fokus mog interesa. Da me nešto posebno danas zanima što radi Hernadi ne. Ali da me posebno zanima kako radi Ina, kako će sutra raditi, što s radnicima, kakve će nam biti cijene plina i nafte, to me jako zanima", istaknuo je te dodao kako će se o tome strateški razgovarati.
Rekao je i kako sve ovo što se događa se indirektno može reflektirati i na status Ine na tržištu.
"Moj je interes da sačuvamo Inu, da je branimo", rekao je Vrdoljak, dodajući da o drugome institucije trebaju odraditi svoj posao.
Upitan kada misli pomoći u procesuiranju kriminala u Ini koji je dokazan od 2001. na ovamo, ili misli da će se time baviti mađarska stana, Vrdoljak je rekao da su sudovi, arbitraže pokrenuti.
U tim arbitražama Vlada i ja kao glavni pregovarač želimo dokazati da je šteta učinjena i dokazati da nema razloga arbitraži koju je MOL pokrenuto protiv Vlade Republike Hrvatske, kazao je.
Ponovio je kako je njegov interes za pregovaračkim stolom dogovoriti daljnju budućnosti Ine. Ako se to ne dogodi onda će to napraviti sudovi, arbitraže, kao što je već jedan sud hrvatski rekao da je MOL došao do upravljačkih prava koruprivnim djelom, kriminalom. Znači to moramo promijeniti, rekao je ministar Vrdoljak.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.linic-optuzuje-milanovica-za-stanje-u-ini
Večernji list (naslovi i podnaslovi),citiram :
“Tajna prodaje INE
Zaposlenici INE prijavili DORHu malverzacije
USKOK istražuje
Istražitelji USKOKa nastoje doći do orginalnog elaborata o vrijednosti nalazišta u Siriji
Jesu li Mađari 2003.imali povlaštene informacije o domaćoj naftnoj kompaniji
Mjerenja provodila mađarska tvrtka
Mol se grčevito borio za INU i dao ponudu od 505 miliona eura za 25% kompanije jer je znao da samo naftna polja u Siriji vrijede 20 miliardi dolara
MOL je znao tajnu o sirijskim poljima kad je ulazio u INU
Ljubo Jurčić: Nisam bio upoznat s otkričem u Siriji, sve sam podatke dobio iz INE
20 miliardi dolara vrijednost naftnih i plinskih polja u Siriji2003.
U vrijeme privatizacije INE predsjednik uprave INE bio je Tomislav Dragičević (Mesićev prijatelj).
Predsjednik Nadzornog odbora INE bio je Slavko Linić
MOL: Znali smo da Sirija skriva potencijal jer smo ondje radili”
Uključite se u raspravu