Aktualna rasprava o nacionalsocijalističkoj pljački trgovaca umjetninama Weinmüllera i Gurlitta pokazuje da se što prije mora angažirati više istraživača podrijetla, piše Deutsche Welle (DW).
Na Sveučilištu u Berlinu nalazi se jedini na svijetu studij istraživanja podrijetla umjetnina. I tamo sada imaju pune ruke posla jer žele više temeljnih istraživanja na sveučilištu vezano za pljačku i ukradena umjetnička djela.Slike imaju svoju biografiju – a oduvijek je bila zadaća muzeja da ih se istraži. Proteklih desetljeća bila je loša situacija oko financiranja istraživanja podrijetla. Ali to se promijenilo sa spektakularnim umjetničkim fundusom Corneliusa Gurlitta, sina trgovca umjetninama, koji je imao veze s nacionalsocijalistima.
Sada bi više novca trebalo biti na raspolaganju za potragu za umjetninama koje su opljačkali nacionalsocijalisti. To je razvoj događaja s kojim nije računala berlinska studentica povijesti umjetnosti Janna Stolte, kada se prije tri godine počela zanimati za istraživanje podrijetla."Bilo je to prvi put na mom studiju da je ponuđeno nešto tako praktično", priča ona za DW. "Samim time što su tu bili praktični istražitelji podrijetla iz muzeja i arhiva, dobio se dobar uvid u svijet toga posla." 24-godišnja studentica napisala je svoj prvi referat o pljački umjetnina u Poljskoj, a drugi studenti bavili su se konkretnim umjetničkim djelima, čiju povijest su mogli istraživati u arhivima.
Slobodno sveučilište u Berlinu uvelo je 2011. godine istraživanje podrijetla umjetnina. Prema podacima te visoke škole to je prva takva sveučilišna naobrazba u toj struci. Do sada su istraživači podrijetla usvajali nova znanja najvećim dijelom autodidaktički, kaže povjesničarka umjetnosti Meike Hoffmann, koja podučava taj predmet na Slobodnom sveučilištu u Berlinu. Ona je ujedno članica grupe koja treba razjasniti podrijetlo zaplijenjenih slika.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kultura nije preprodaja ukradenih slika, nego odnos prema životu i živim bićima.
https://www.jutarnji.hr/kultura/art/nakon-sto-je-umro-trokutova-asistentica-branka-prsa-izjasnila-se-kao-njegova-nevjencana-supruga/7806894/
Uključite se u raspravu