Ministar financija Boris Lalovac kazao je danas kako će Porezna i Carinska uprava provoditi uobičajene kontrole ispravnosti dnevnog prometa i izdavanja računa, a novost je da se iz sustava Porezne uprave može pratiti kretanje prometa tijekom dana jer su uočene određene nepravilnosti na koje će se sada brže reagirati.
"Primjerice, tijekom dana izdaju se računi i odjednom poslije osam navečer prestane izdavanje, što sustav prati i prepoznaje, pa će jedinice Porezne i Carinske uprave izlaziti na teren i vidjeti o čemu se radi", pojasnio je ministar Lalovac uoči sjednice Vlade.
To će osobito aktualno biti u frekventnim mjestima u kojima se nalazi veći broj ugostitelja, a na nepravilnosti će se reagirati brže tijekom cijelog dana i večeri do kraja ove, kao testne, i naročito iduće godine, najavio je Lalovac.
Ministarstvo financija objavilo je danas da će Porezna i Carinska uprava od 15. lipnja do 15. rujna provoditi "naročito intenzivne" nadzore kod poreznih obveznika koji prodaju roba i usluga naplaćuju u gotovom novcu, i to s povećanim brojem službenika, a posebna pozornost posvetit će se nadzoru na jadranskoj obali i u Gradu Zagrebu, zbog povećanog poreznog kapaciteta tih sredina.
Iz Ministarstva su istaknuli i da će se u tri ljetna mjeseca nadzori provoditi intenzivnije, i to u sve dane, uključujući i vikende, od 0 do 24 sata.
Pritom će se, posebice prema neizdavateljima računa, kao i u slučajevima odstupanja stanja blagajni u odnosu na evidentirani promet ili postojanja nepodmirenih dugovanja prema državnom proračunu, poduzimati mjere zabrane obavljanja rada koja može trajati do 8 dana, uz podnošenje prekršajnih prijava.
Upitan nije li to trebalo odraditi prije turističke sezone, Lalovac je rekao kako je akcijski plan suzbijanja sive ekonomije jedna od preporuka Europske komisije kojoj su iznijeli detaljni akcijski plan kako će to riješiti.
Iz Ministarstva su danas upozorili da se u nadzorima još uvijek utvrđuje oko 30 posto nepravilnosti, što ukazuje na potrebu kontinuiranog praćenja i uvođenja fiskalne discipline.
"Proces fiskalizacije se uvodi godinu dana i poduzetnici su njime uglavnom obuhvaćeni. Sada smo vrlo jasno propisali kriterije, što se događa kad netko ne izda račun ili ima višak u blagajni i na taj će način biti unificirana praksa kako ne bi bilo različitog postupanja poreznih inspektora. Kada se uspostavi jedinstveni sustav, bit će bolje i jednostavnije kontrole", zaključio je Lalovac.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu