Farmaceuti se rješavaju starih i jeftinih lijekova

Autor: Marija Crnjak , 17. lipanj 2014. u 22:01
Dioničari traže bolju zaradu/FOTOLIA

Transakcije o kojima se razmišlja dio su poslovne strategije globalnih kompanija koje se žele riješiti dijelova poslovanja ili divizija u kojima su manje konkurentni.

Nekoliko velikih farmaceutskih kompanija, uključujući Merck, francuski Sanofi i britanski GlaxoSmithKline (GSK) istražuju opcije za prodaju ili izdvajanje velikog portfelja starijih i jeftinijih lijekova, kako bi se posvetili proizvodima koji im jamče brži rast prodaje, izvješćuju strani mediji, navodeći sve poteškoće s kojima bi se kompanije mogle naći u tom procesu.

Tema je vruća jer dioničari traže rezultate, a stari lijekovi kojima je istekao patent nisu više toliko isplativi. Pitanje je međutim, tko bi mogao biti zainteresiran za kupnju?Merck je navodno, kažu upućeni, već obavio preliminarne razgovore s nekolicinom potencijalnih kupaca oko prodaje grupe proizvoda, sa čime bi mogli zaraditi oko 15 milijuna dolara. Sanofi u međuvremenu razmatra mogućnost povezivanja s drugim kompanijama koje bi se bavile samo starim proizvodima, dok je GSK nedavno objavio da postoji opcija prodaje grupe starijih lijekova čija prodaja iznosi oko 15 posto prihoda kompanije. Radi se o dijelu poslovanja koji općenito bilježi visoke profitne marže, i banke smatraju da je njihova prodajna vrijednost višestruko veća od godišnje prodaje, no radi se o grupama proizvoda koje bilježe spor rast prihoda, jer su mnogi od navedenih proizvoda izgubili patent i na tržištui se bore s jeftinim generičkim proizvodima.

Poslovna strategija
Transakcije o kojima se razmišlja dio su poslovne strategije globalnih kompanija koje se žele riješiti spororastućih dijelova poslovanja ili divizija u kojima su manje konkurentni."Kompanije odgovaraju svojim dioničarima, koji pak traže od uprava da udvostruče vlastite prednosti i prepolove slanbosti", pojasnio je za Wall Street Journal Mark Schoenbaum, farmaceutski analitičar ISI Grupe. Jedan od problema u čitavoj ideji činjenica je da posao sa starim lijekovima ne samo da sporo raste, već u nekim slučajevima i bilježi pad prihoda, čime se smanjuje atraktivnost za tvrtke rizičnog kapitala, koje su prema mišljenju analitičara u ovoj priči najlogičniji kupci. Tvrtke rizičnog kapitala do novca za akvizicije najčešće dolaze putem zaduživaja, što je teže u slučajevima preuzimanja dijelova tržišta koja padaju. Ulazak u takve akvizicije mogao bi zaustaviti rast prodaje, zbog čega je budućnost proizvodnje starijih lijekova još uvijek neizvjesna. 

Istek patenta
Druga velika dilema pred kojom se nalaze kompanije jest trebaju li se globalno riješiti svojih nisko profitabilnih dijelova poslovanja, ili ih trebaju zadržati na rastućim tržištima, na kojima se još uvijek dobro prodaju poznati stari lijekovi Zapadnih kompanija kojima je istekao patent. Mark Clark, analitičar farmaceutskog sektora za Deutsche Bank ističe da se na tim tržištima stari lijekovi odlično drže i generiraju rast, pa bi stoga globalna prodaja za velike kompanije na tim tržištima zapravo izazvala pad prihoda od prodaje.  

Na prodaju

Od lijekova protiv visokog tlaka do malarije

Najveći portfelj lijekova koji su "na prodaju" trenutno ima Merck, uključujući lijekove protiv povišenog krvnog tlaka ili migrenu. U skupinu lijekova GSK-a koja bi se mogla naći na prodaji zbog sporog rasta prihoda su antidepresivi, lijekovi protiv malarije ili pak lijekovi za snižavanje masnoće. Inače, GSK je na skupini starih lijekova kojima je istekao patent u prvom kvartalu ove godine zabilježio pad prihoda od 11 posto, na 814 milijuna funti.

Komentirajte prvi

New Report

Close