Prošlog tjedna je u Dubrovniku održan trodnevni sastanak ekipa uključenih u 2,2 milijuna kuna vrijedan projekt prekogranične suradnje – ADRIARadNet.
Dubrovačko-neretvanska županija uspješno završava aktivnosti predviđene projektom, što će u konačnici rezultirati postavljenjem maloga hidrometeorološkog radara – prvoga meteorološkog radara na području srednjega i južnog Jadrana. Naime, na području središnjeg i južnog Jadrana postavit će se četiri meteorološka radara: dva u Italiji, regijama Marche i Abruzzo te po jedan u Albaniji na području Drača i u Hrvatskoj na području Dubrovačko-neretvanske županije na Žarkovici.Cilj je uspostaviti web platformu na temelju podataka prikupljenih radarima, koji će se integrirati u postojeće GIS sustave regija srednjeg i južnog Jadrana. Time će se žurnim službama omogućiti bolje preventivno djelovanje u slučaju nadolazećih opasnih vremenskih nepogoda, posebno jačih oborina koje mogu uzrokovati bujične poplave.
Radarski podatak za taj dio Jadrana iznimno je važan, posebice zato što područje grada Dubrovnika, općine Župu dubrovačku i Konavle te dolinu Neretve često pogađaju bujice i poplave.S predstavnicima partnera sudionika projekta ADRIARadNet sastao se i dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić i posebno se osvrnuo na korisiti koje će za Dubrovačko-neretvansku županiju imati uspješna realizacija projekta ADRIARadNet. Radar će meteorolozima omogućiti točnu prognozu obilnijih oborina, tuče i grmljavinskog nevremena nekoliko sati unaprijed, čime će žurne službe imati dovoljno vremena za preventivno djelovanje, istaknuto je među ostalim na sastanku.Oko 30 sudionika iz Italije, Albanije i Hrvatske razgovarat će i o ulozi radara u poboljšanju sigurnosti zračnog prometa na dubrovačkom području, posjetit će meteorološku službu Hrvatske kontrole zračne plovidbe i Glavnu meteorološku postaju u Dubrovniku.
O važnosti podataka prikupljenih na budućem radaru bilo je riječi na posebnom okruglom stolu na kojem su sudjelovali i stalni predstavnik Hrvatske pri Svjetskoj meteorološkoj organizaciji i ravnatelj Državnoga hidrometeorološkog zavoda Ivan Čačić.Inače, nositelj projekta je CETEMPS – Centar izvrsnosti pri Sveučilištu u L'Aquili, a partneri talijanske regije Marche i Abruzzo, Beep Innovation Srl – tvrtka za razvoj informacijskih tehnologija, albansko ministarstvo unutarnjih poslova, podružnica Međunarodnog centra za praćenja stanja u okolišu CIMA te Institut za geoznanost, energiju, vodu i okoliš.Uspješnom realizacijom projekta Dubrovačko-neretvanska županija, inače jedini hrvatski partner, dobit će oko 2,2 milijuna kuna od IPA ADRIATIC CBC 2007.-2013. Projekt je vrijedan više od 21 mil. kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu