7 od 8 stanovnika gradova udiše “loš” zrak

Autor: Croenergo.eu , 08. lipanj 2014. u 17:03
Foto: www.croenergo.eu

Svjetska zdravstvena organizacija nedavno je predstavila bazu podataka u kojoj su sadržani rezultati istraživanja kojim se pratilo onečišćenje zraka u gotovo 1600 gradova u 91 zemlji.

Autor/Izvor: © Portal croenergo.eu (M.P.) / ENERGO MEDIA SERVIS / WHO

Svjetska zdravstvena organizacija nedavno je predstavila bazu podataka u kojoj su sadržani rezultati istraživanja kojim se pratilo onečišćenje zraka u gotovo 1600 gradova u 91 zemlji. 

Predstavljeni rezultati prilično su alarmantni te prema njima samo 12% stanovnika gradova živi na lokacijama koje su u skladu sa preporučenim smjernicama o kvaliteti zraka Svjetske zdravstvene organizacije.

U 50% gradova zabilježeno je onečišćenje koje je najmanje 2.5 puta veće od razine koja se smatra sigurnom. Ovakva razina onečišćenja uzrokuje ozbiljne zdravstvene probleme kao što su astma, kardiovaskularni problemi, rak pluća… 

Ono što još više zabrinjava je činjenica da je u preostalih 38% posto gradova uključenih u studiju stanje još gore. Glavni faktori onečišćenja su elektrane na fosilna goriva, automobili te biomasa koja se koristi za kuhanje i grijanje. 

Dr. Flavia Bustreo, pomoćnica direktoru Svjetske zdravstvene organizacije za zdravlje obitelji, djece i žena, napominje: "Previše urbanih centara danas je toliko obavijeno prljavim zrakom da je ovaj zrak postalo opasno disati. Potrebno je poduzeti maksimalne napore kako bi gradovi i općine diljem svijeta zadovoljili osnovne potrebe svojih stanovnika".  

Dr. Maria Neira, direktorica za javno zdravstvo, zaštitu okoliša i društvene odrednice zdravlja pri WHO-u, napominje: "Možemo pobijediti u borbi protiv zagađenja zraka i smanjiti broj osoba koje pate od bolesti dišnog sustava, bolesti srca i raka pluća. Učinkovite politike i strategije trebaju biti implementirane na adekvatnoj razini. Gradovi kao što su primjerice Kopenhagen i Bogota, poboljšali su kvalitetu zraka kroz promicanje aktivnog transporta i davanje prednosti javnom prijevozu, hodanju te biciklizmu".

O ovim i nizu drugih rješenja pisali smo u više navrata na portalu croenergo.eu. Uz poticanje aktivnog transporta, smanjenju zagađenja zraka svakako doprinose energetski učinkovite zgrade, poticanje hibridnih i električnih vozila, sadnja više zelenila, zatvaranje elektrana na fosilna goriva i preusmjeravanja na čišće oblike energije… Izvorni članak pročitajte ovdje.

 

 

Komentirajte prvi

New Report

Close