Svjetska banka: Kinesko gospodarstvo usporit će sljedećih nekoliko godina

Autor: Poslovni dnevnik , 08. lipanj 2014. u 22:00
Kina želi usmjeriti gospodarstvo prema domaćoj potražnji

Dug tijela lokalne uprave iznosio je sredinom 2013. 2900 milijardi dolara, što je gotovo trećina prošlogodišnjeg kineskog BDP-a.

Kinesko gospodarstvo usporit će sljedećih nekoliko godina, procijenila je u petak Svjetska banka (SB), izdvojivši među rizicima veliku zaduženost tijela lokalne uprave, hlađenje sektora nekretnina i upitan oporavak izvoza.

Ažurirana prognoza za Kinu vremenski se poklopila s bojaznima da gospodarski rast azijskog diva i pokretača globalnog gospodarstva previše usporava zbog nastojanja kineskih čelnika da usmjere domaće gospodarstvo prema osobnoj, domaćoj potražnji. Trenutno se aktivnosti u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu najviše oslanjaju na velike vladine investicijske projekte. "Kineski rast nastavit će usporavati u srednjem roku, a strukturne promjene postat će vidljivije", procjenjuju u SB-u. Proteklih su se mjeseci pojavile naznake ubrzavanja rasta zahvaljujući vladinim mjerama potpore i poboljšanoj inozemnoj potražnji, a oporavak bi se trebao nastaviti u sljedeća dva tromjesečja, drže u SB-u. Ove bi godine kinesko gospodarstvo po bančinim prognozama trebalo porasti 7,6 posto, nakon 7,7-postotnog rasta u 2013. Peking u ovoj godini cilja na 7,5 posto.

Najveću prijetnju kineskom gospodarstvu predstavlja moguće kaotično zaduživanje tijela lokalne uprave, pa bi investicije kao ključni pokretač gospodarstva mogle naglo usporiti, upozoravaju analitičari. Prema najnovijim procjenama Državnog ureda za reviziju, dug tijela lokalne uprave iznosio je sredinom prošle godine 17.900 milijardi juana (2900 milijardi dolara), što je gotovo trećina prošlogodišnjeg kineskog BDP-a. Na kraju 2010. iznosio je 10.700 milijardi juana. "Iako ukupni dug sam po sebi nije nešto što Kina ne bi mogla servisirati, rast duga tijela lokalne uprave za 20 posto godišnje u razdoblju od 2010. do 2013. ozbiljno zabrinjava", upozorava Svjetska banka.Među ostalim problemima izdvajaju hlađenje nekretninskog i izvoznog sektora. 

Vojna industrija

Kina po izdacima iza SAD-a

U ukupnom poretku, prema studiji SIPRI-ja, po izdacima za naoružanje Kina se nalazi na drugom mjestu u svijetu, iza SAD-a, iako se moralo baratati procjenama, jer nisu bili dostupni stvarni podaci. Iznos kineskih ulaganja je bio vrlo nejasan, ističe Samuel Perlo-Freeman, voditelj studije SIPRI-ja. Zbog toga je i teško reći na što su bila utrošena sredstva za kinesku vojnu industriju. Rast kineskih izdvajanja od 7,4 posto između ostalog predstavlja i više novca za plaće vojnika i njihov smještaj.

Komentirajte prvi

New Report

Close