‘Država uzima od donatora umjesto od teleoperatera’

Autor: Suzana Varošanec , 03. lipanj 2014. u 22:00
Porezne stručnjake zanima može li država smoći snage i preispitati zbog čega se uopće zahtijeva plaćanje PDV-a na telefonske donacije/ Davor Puklavec/PIXSELL

Ovim načinom obračuna PDV na ukupni iznos donacije država profitira, što nije slučaj u Njemačkoj.

Nakon što je država odlučila osloboditi plaćanja PDV-a telefonske donacije građana za pomoć potopljenim područjima u Slavoniji na površinu je isplivala druga strana iste medalje – pogrešna praksa koja navodno nema uporište u Zakonu o PDV-u i ponovno čuđenje u redovima poreznih stručanjaka.

No, ovaj put tražeći pravdu, tj. potvrdu da je praksa u Hrvatskoj pogrešna, provjerili su ipak kako se u takvom slučaju – PDV-a na telefonske donacije, postupa u drugim članicama EU. I kad su razmijenili mailove sa svojim kolegama u Velikoj Britaniji i Njemačkoj, ispostavilo se ono što su i prije toga znali, a to je da je u Hrvatskoj kod PDV-a na telefonske donacije blago rečeno prisutna jedna čudna praksa. Naime, njihova najnovija saznanja svode se na sljedeću drastičnu razliku: dok i Velika Britanija, kao uostalom i Njemačka, s čijim je normama Hrvatska u mnogim područjima usporedivija, obračunavaju PDV isključivo na naknadu od teleoperatera, u Hrvatskoj nije tako. U Hrvatskoj se, tvrde iz neobjašnjivog razloga, PDV obračunava drugačije, odnosno na ukupan iznos donacije što znači da kad se i Vlada, primjerice, njega odriče, postaje jako darežljiva.

"Logika je da u ovih 5 kuna koje ste kao građanin svojim telefonskim pozivom donirali potopljenoj Slavoniji jedan manji iznos se odnosi na naknadu teleoperatera, koja mora biti oporezovana PDV-om, dok se na preostali iznos ne bi trebao obračunavati PDV", kaže naš sugovornik dodajući da je donator svaki pozivatelj donatorskog broja, dok je za teleoperatera, koji je za poziv na donatorski broj teretio pozivatelja broja s iznosom od 5 kuna, tih 5 kuna tzv. prolazna stavka, koju je on prikupio i proslijedio organizatoru prikupljanja donacija. Oni koji se, dakle, svakodnevno bave porezima, a nisu porezna admistracija, svojski su u ovom slučaju prionuli da sve upoznaju s komparativnim iskustvima zbog toga što smatraju da bi Vlada morala regirati. Sad ih, naime, zanima zapravo može li država smoći snage i preispitati zbog čega se uopće zahtijeva plaćanje PDV-a na telefonske donacije, odnosno zašto se kao i u navedenim zemljama PDV i ovdje ne plaća isključivo na naknadu teleoperatera.

Naime, PDV-om se oporezuju isporuke dobara i usluga. Teleoperateri koji 'iznajme' određeni donacijski broj, pozivom na koji se prikupljaju sredstva, nisu obavili uslugu donatoru koja stoji 5 kuna i na nju nema obveze obračuna PDV-a. S obzirom da Hrvatska nije izmislila prikupljanje sredstava putem donacijskih telefona tvrde da je potrebno uložiti samo malo dobre volje, priznati i ispraviti pogrešku. Slikovito rečeno nema razlike u tom načinu prikupljanja sredstava od načina na koji donator ubaci 5 kuna u kasicu koja stoji npr. u pošti ili banci.  

Komentirajte prvi

New Report

Close