Italija se mora uspredotočiti na reforme; fleksibilniji propisi o deficitu isključeni

Autor: Poslovni.hr/Hina , 20. svibanj 2014. u 12:24
Thinkstock

Italija neće uspjeti ishoditi fleksibilnija pravila o dopuštenom javnom dugu i proračunskom manjku i umjesto toga bi se trebala usredotočiti na gospodarske reforme, ustvrdio je viši dužnosnik Europske komisije.

 Italija neće uspjeti ishoditi fleksibilnija pravila o dopuštenom javnom dugu i proračunskom manjku i umjesto toga bi se trebala usredotočiti na gospodarske reforme, ustvrdio je viši dužnosnik Europske komisije.

U pokušaju da posustalo gospodarstvo osovi na noge talijanska vlada planira ujesen predložiti da se fiskalna pravila u eurozoni ublaže, podsjeća Reuters.

"Pakt o stabilnosti i rastu nije glup", kazao je jučer neimenovani dužnosnik EK. "Taj pakt omogućava fleksibilnost. Poznajem neke ljude koji govore upravo suprotno, no ne slažem se s time", poručio je.

Tim se paktom od vlada zahtijeva da održavaju svoje proračunske manjkove ispod tri posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) i javni dug ispod 60 posto BDP-a. Nekoliko je zemalja već negodovalo, ocijenivši te propise suviše strogima.

Francusko odbijanje disciplinarnih mjera zbog nepoštivanja zacrtanih proračunskih manjkova dovelo je 2003. do ublažavanja proračunskih propisa u eurozoni. To se navodi kao jedan od uzroka dužničke krize u eurozoni u 2009.

Vlada novog talijanskog premijera Mattea Renzija predložila je fleksibilnije propise za zemlje koje ustraju u reformama, premda nije navela pojedinosti. Pojedini talijanski dužnosnici i političari sugerirali su produljenje rokova za smanjenje proračunskih manjkova odnosno izuzimanje investicijske potrošnje iz proračunskih kalkulacija.

"To se neće dogoditi. Nije moguće. Fleksibilnost je ionako već dostatna", kazao je dužnosnik EK upitan u vezi mogućeg izuzimanja nekih vidova potrošnje iz izračuna deficita.

Govoreći novinarima na jučerašnjem brifingu o EU pitanjima u Londonu, dužnosnik Komisije također je kazao da bi se Italija trebala fokusirati na smanjenje strukturnih deficita, na koje ne utječu oscilacije u gospodarstvu.

Renzi je prošloga tjedna isključio mogućnost uvođenja novih mjera štednja po objavi podataka Eurostata koji su pokazali da je gospodarstvo neočekivano oslabilo u prvome tromjesečju.

Talijanski proračunski manjak ispod je gornje dopuštene granice u EU, ali je zato njezin javni dug osjetno veći od dopuštenog. Italija međutim nije jedina. U većini zemalja 18-člane eurozone gornje dopuštene granice premašuju ili manjak ili javni dug, ili čak oba, uslijed višegodišnjeg izostanka reformi i utjecaja dužničke krize.

EK bi početkom lipnja trebala objaviti preporuke o fiskalnim planovima za Italiju, kao i za sve ostale članice EU-a, podsjeća Reuters.

Komentirajte prvi

New Report

Close