Biorazgradiva plastika od ljuski škampa?

Autor: Croenergo.eu , 18. svibanj 2014. u 14:42
Foto: www.croenergo.eu

Tim znanstvenika s Harvarda nedavno je predstavio biorazgradivu plastiku napravljenu od ljuske škampa. O čemu se točno radi, pročitajte u nastavku teksta.

Autor/Izvor/Fotografija: © Portal croenergo.eu (M.P.) / ENERGO MEDIA SERVIS / Harvard University / Harvard University

Tim znanstvenika s Harvarda nedavno je predstavio biorazgradivu plastiku napravljenu od ljuske škampa. O čemu se točno radi, pročitajte u nastavku teksta.

Tim istraživača sa Wyss Instituta za biološki inspirirani inženjering iz egzoskeleta škampa izolirao je materijal chitin kako bi napravio chitosan, superotporan poliosahard koji je moguće napraviti od tona i tona ljuski škampa koje se bacaju svake godine. Ovaj materijal se uz pomoć 3D pisača može vrlo lako oblikovati u bilo koji oblik, a koinačni proizvod se u vrlo kratkim rokovima može u potpunosti biorazgraditi te usput nahraniti zemlju nutrijentima iz ljuske.

Do sada se većina bioplastike radila uz pomoć biljnih celuloza koje se ne mogu u potpunosti biorazgraditi u okolišu. Tim sa Harvarda, predvođen Javierom Fernandezom i Donom Ingberom je dodavanjem svilenih derivata i drvenog brašna u chitin maksimalno smanjio mogućnost pucanja tijekom proizvodnje spremnika za držanje hrane, a budući da u prehrambenoj industriji postoji vrlo velika potreba za održivim materijalima, znanstvenici se nadaju kako će u budućnosti i komercijalna primjena ovog materijala biti moguća. 

Uz pomoć ovog materijala drastično bi se smanjio utjecaj plastike na okoliš, a jednokratne posude za transport hrane ne bi više zagađivale okoliš. Izvorni članak pročitajte ovdje.

 

Komentirajte prvi

New Report

Close