Ne stiže oporavak već urušavanje

Autor: Ana Blašković , 16. svibanj 2014. u 17:40
Hrvatska dosad nije imala konkretnih koristi od ulaska na jedinstveno tržište Unije/FOTOLIA

Izvoznici nisu konkurentni, osobna potrošnja pada zbog poreznog tereta, a novac iz EU povlači se presporo za rast.

Dok iz Banskih dvora potpredsjednik Vlade Branko Grčić vidi "nove vjetrove i vjeruje da smo na početku preokreta", strani kreditori su skeptični. Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) upozorila je na to da smo uz Ukrajinu, koja je na rubu rata, jedina zemlja zapela u recesiji.

EBRD ne vjeruje da Hrvatska sama nema snage za oporavak već da je on moguć samo na krilima rasta u okruženju i povlačenju europskoga novca. Je li domaća ekonomija doista toliko slaba da oporavak neće ovisiti o nama? "Europa se sporadično oporavlja, ali situacija na nama važnim tržištima nije loša", kaže ekonomist Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta. "Italija pada, no Austrija i Njemačka rastu. Razvidnije je da je Hrvatska sama sebi problem jer je u ožujku izvoz stagnirao". Uz nekonkurentan izvoz koji se ne može probiti u Europu čak ni u uvjetima kad Njemačka potražnja iznimno raste, klizi i domaća potrošnja, i to zbog stalnog rasta poreznog tereta.

"Kad to zbrojite, dobijete ekonomiju koja se urušava i brz rast javnog duga", kaže Lovrinčević.Samo za otplatu kamata bez rasta novog duga Hrvatskoj realno treba tri posto rasta BDP-a, što bi podrazumijevalo povlačenje neto dvije milijarde eura iz fondova. "U najboljem slučaju možemo povući milijardu eura koji mogu podići BDP za jedan do 1,5 bodova. Drugim riječima, naše šanse da se držimo iznad vode nisu baš jake", kaže. Ivana Maletić, HDZ-ova zastupnica u europarlamentu i nekadašnja članica pregovaračkog tima s EU, smatra da je Grčićev optimizam neutemeljen jer Hrvatska nema kapaciteta za brzo povlačenje europskog novca.

"Vlada još nije ugovorila 236 milijuna eura na raspolaganju iz pretpristupnoga fonda IPA-e, a da ne govorimo o prvoj tranši od oko 450 milijuna eura iz fondova nakon ulaska u Uniju. Riječ je o investicijskom potencijalu od 10-11 milijardi kuna koji bi donio rast do 2% BDP-a", kaže Maletić koja drži da je ključan problem nepripremljenost jer je država trebala snažno investirati u pripremu projekata, a ne ostaviti to lokalnoj upravi, koja nema ni fiskalnog ni administrativnog kapaciteta. 

Komentari (16)
Pogledajte sve

Dok i na poslovnim forumima praktički svi očekuju da im država tj. centralna vlast (samo pod nekom drugom kombinacijom slova KPH/SDP/HDZ/Artičoka) upravlja životima dotle ćemo nastaviti ovako, a ovo traje još tamo negdje od stoljeća 7-og.

@Kirin; u pravu si, ovaj kripl od premijera je uspio sve posvađati u državi i osramotio nas pred svima. Čim zine, čujem neodmjerenu izjavu i budalaštinu. Koji se to premijer u svijetu hvali da je dogovorio u Autraliji da primaju mlade i školovane Hrvate koji bježe glavom bez obzira jer nema posla u domovini!!!
[emo_mrgud]

@trader – ali zadatak “elite” je da povuče “naprijed”, a ne “nazad” ljude i društvo! Ima dosta pametnih i sposobnih, ali ako je samo jedan donosioc odluka na vrhu tenkre, rezultat ne može popraviti ni 100 pametnih! Jedino ispravno pitanje je zašto to toleriramo!?

Valja biti brutalno iskren. Činjenica jest da vlast ne zna kako uspješno voditi državu. Ali činjenica je i da privreda, poduzetnici, manageri ne znaju svoj posao niti imaju dovoljno sposobnosti. A ni radna snaga nije bolja. Dovoljno je prošetati većim gradovima i vidjeti, kladionica, birtija, potkup zlata, mjenjačnica. To je naša privreda, plus uvoz. Za ništa drugo nismo sposobni.

Jača je privreda bila u Jugoslaviji kada su mnoge tvornice izvozile, makar i na istočna tržišta. Danas su takve tvrtke na prste jedne ruke, a i one postojeće su uništene.

Svoju zemlju upropastili smo sami. Neznanjem, nesposobnošću, nezalaganjem, nepotizmom. Pogledajmo istini u oči. Neto će se možda trgnuti ali većina neće, važnije je popiti kavu na špici

New Report

Close