Ministarstvo gospodarstva razmatra mogućnost da industriji pomogne i stvaranjem jamstvenog fonda za izvoz, koji bi, ovisno o mogućnostima proračuna, startao od iduće godine.
No, na postojećem jamstvenom fondu za prerađivačku industriju, kojim se preko županijskih razvojnih agencija daju jamstva za kredite poduzetnika za tehnološki razvoj, ove godine surađuje sa 17 županija. Na nedavno završenom natječaju Ministarstvu se prijavilo 18 županija, ali je zbog nepotpune dokumentacije eliminirana Koprivničko-križevačka, dok se tri nisu natjecale (Sisačko-moslavačka, Primorsko-goranska i Požeško-slavonska). U Ministarstvu su, pak, zadovoljni odzivom, koji je jači nego lani, kad su ugovori sklopljeni sa 11 županija. O konkretnim rezultatima tog programa u Ministarstvu još prikupljaju podatke od županija. Ove je godine osiguran i veći iznos za jamstva u odnosu na lani, kad su županije dijelile 18 milijuna kuna, dok im je ove godine na raspolaganju 30 milijuna kuna.
1,5milijuna
kuna maksimalan je iznos jamstva po poduzetniku
Po županiji će se moći povući od milijun do četiri milijuna kuna, a uvjeti programa ostaju isti. Pomagat će se poduzetnicima u dobivanju kredita za ulaganja koja su rezultat inovacije i u modernizaciju tehnološkoga procesa, a maksimalan iznos jamstva po poduzetniku je 1,5 milijuna kuna, uz rok otplate do pet godina. "Ove godine uključen je znatno veći broj županija i očekujemo da će realizirati više od pola milijarde kuna ulaganja u industriju", istaknula je pomoćnica ministra za industriju Sabina Škrtić. Ministar Ivan Vrdoljak s oprezom prve znakove oporavka industrije povezuje s potporama koje je tom sektoru Ministarstvo dalo lani i putem operativnoga programa, kroz koji se poduzetnicima osiguravaju bespovratne potpore.
Taj program za ovu godinu upravo se otvara, a natječaj će trajati do polovice lipnja. Na raspolaganju će industrijalcima biti 132,55 milijuna kuna, najviše do dva milijuna kuna po projektu. Projekte će moći kandidirati svi poduzetnici osim 110 onih koji su lani dobili potpore, a među kojima su bili Ericsson N. Tesla, Coca-Cola i Ledo. Kriteriji su, kažu u Ministarstvu, malo prilagođeni, pa će se tako ove godine priznavati i dosadašnja ulaganja, a posebno će se vrednovati ako se potpora daje za prvi izlazak na inozemna tržišta i za povećanje izvoza, dok će se kriteriji spustiti u pogledu broja zaposlenih. Neće se, naime, inzistirati samona otvaranju novih radnih mjesta, nego će se uvažavati i zadržavanje postojećih.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu