Najgori neprijatelj na tržištu su predrasude

Autor: Darko Bičak , 08. svibanj 2014. u 22:00
Foto: Grgur Zucko/PIXSELL

Nataša Batić, 24sata, govori o svojim radnim iskustvima i izlasku na tržište rada.

Nataša Batić je web dizajnerica u najtiražnijim hrvatskim novinama, 24sata. Njezin invaliditet povezan je s bolesti preboljenom još u djetinstvu, a zbog čega se otežano kreće.

Na kojoj poziciji i što sada radite u tvrtki 24sata? 
Trenutno sam zaposlena kao web dizajner u odjelu prodaje.

Kakve je prirode vaš invaliditet i koliko vas on ometa u svakodnevnom životu? 
Moj invaliditet  je nastao kao posljedica bolesti preboljene u ranom djetinjstvu te imam utvrđeno 80 posto tjelesnog oštećenja na donje ekstremitete. Konkretno to se najviše odnosi na lijevi kuk koji je u prilično lošem stanju i iz tog razloga otežano hodam. Iako se trudim biti pozitivna i ne žaliti za stvarima koje ne mogu raditi, voljela bih da ponekad mogu zaigrati neki sport, provozati se na rolama, zaplesati ili otići na dugu šetnju. 

Kakva je bila vaša karijere prije dolaska u ovu tvrtku? 
Prije 24sata radila sam u nekoliko privatnih tvrtki uglavnom kao grafički ili  web dizajner. Jedno vrijeme provela sam  u Londonu radeći na jednom privatnom koledžu kao predavač web dizajna i MS Office. 

S kakvim izazovima ste se susretali tijekom školovanja? 
Za vrijeme školovanja imala sam nekoliko operacija koje su zahtjevale višemjesečnu terapiju pa stoga i višemjesečno izostajanje iz škole. Većina profesora imala je razumijevanja, no bilo je i onih koji nisu. U nižim razredima bilo je dosta zadirkivanja od strane druge djece, čak i jedna mama koja je razrednika pitala kako ja mogu krenuti u viši razred (iako me nije bilo cijelu godinu, pripremala sam se i položila sve predmete odjednom s odličnim uspjehom), a njezna kćer koja je uredno pohađala nastavu ne može. Kasnije su zadirkivanja uglavnom prestala, no i ja sam uspjela razviti mehanizam obrane od povremenih zlobnih komentara.

Što smatrate da bi se moralo svakako promijeniti u sustavu da bi osobe s invaliditetom imale olakšan pristup na tržištu rada? 
Najgori neprijatelj osobe s invaliditetom je predrasuda. Takve osobe često su marginalizirane od strane društva općenito, a to se naravno reflektira i na tržište rada. Smatram da jednom kada se proširi svijest o tome da osobe s invaliditetom nisu nikakav "bauk" društva i da itekako mogu pridonijeti njegovom razvoju ako im se pruži prilika, i tržište rada će se više otvoriti prema njima. 

Treba cijeniti iskustvo

Iz vlasitog iskustva i iz iskustva vaših kolega i prijatelja, s kojim se najznačajnijim problemom susreću danas osobe s invaliditetom pri traženju posla?

Poslodavac će nerijetko radije zaposliti zdravu osobu s manje znanja i iskustva nego osobu s invaliditetom koja te karakteristike posjeduje. Razlog leži u tome  što smatra da takva osoba neće biti dovoljno pažljiva u poslu, da će trebati uložiti više truda i resursa da je se educira, da će stalno biti na bolovanju, ukratko da neće biti učinkovita kao zdrava osoba. Što apsolutno nije istina.

Poslovni dnevnik uz podršku Ministarstva rada i mirovinskog sustava organizira društveno odgovorni projekt "Iskustvo zlata vrijedi 2014." te u suradnji s partnerima-poslodavcima omogućuje studentima s invaliditetom, koji se prijave na natječaj, radnu praksu s eventualnom kasnijom mogućnošću zapošljavanja. Na natječaj se mogu prijaviti svi redovni studenti s invaliditetom, bez obzira koji fakultet pohađaju. Prijave na natječaj traju od 14. travnja do 15. lipnja 2014. godine.  Na natječaj se možete prijaviti ovdje. Više o projektu Iskustvo zlata vrijedi doznajte na www.poslovni.hr/iskustvo-zlata-vrijedi.

Komentirajte prvi

New Report

Close