Htjela bi, ali ne zna kada – tako bi se mogla opisati namjera države da privatizira i izlista na burzi dionice strateških tvrtki.
U nedavno usvojenom planu upravljanja državnom imovinom navedeno je 27 tvrtki i pravnih osoba od strateškog interesa za koje će država nastojati da svoje dionice djelomično ili u cijelosti uvrste na Zagrebačkoj burzi. Od potencijalno posebno zanimljivih imena tu je Hrvatska lutrija, Hrvatska elektroprivreda, sva četvorica koncesionara autocesta, zatim Fina i Hrvatska banka za obnovu i razvitak.Kako neslužbeno doznaje Poslovni dnevnik, razgovori na tu temu u posljednje su vrijeme intenzivirani, ali je realizacija tog plana još vrlo daleka.
27strateških
tvrtki država želi privatizirati i uvrstiti na Zagrebačku burzu
Naime, država načelno želi ubrzati proces privatizacije i uvrštenja dijela državnih tvrtki na burzu, ali s isključivim ciljem prikupljanja kapitala za dokapitalizaciju čime bi se omogućile nove investicije. Želja države najplastičnije se može prikazati u slučaju Hrvatske elektroprivrede koja bi na burzi od privatnih ulagača htjela prikupiti kapital za nove elektrane.Inače, sam popis tvrtki za koje država želi da ih se uvrsti na burzu vrlo je zanimljiv za sudionike tržišta kapitala. Kako je u neslužbenom razgovoru kazao jedan analitičar, dolazak Hrvatske lutrije, HEP-a ili HAC-a bio bi golemi pomak nabolje za umrtvljeno domaće tržište kapitala.
Ako ideja uvrštenja državnih tvrtki na burzu propadne, alternativne opcije za oživljavanje domaćeg tržišta praktički i nema. Naime, regionalno povezivanje recimo Zagrebačke i Beogradske burze nije moguće iz cijelog niza razloga, političkih, ekonomskih, administrativnih. Ono što bi moglo pomoći, i o čemu se već razgovaralo, jest slobodan protok kapitala između Zagrebačke i Beogradske burze. Međutim, srpska strana takvu je mogućnost odbila ocjenjujući da bi u tom odnosu bila u podređenom položaju jer je tamošnje tržište mnogo manje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ako će ovaj Lalovac biti zatucan kao njegov prethodnik – od ovoga neće biti NIŠTA, null, zero.
Vratite nam Antu Samodola iz posljednje godine njegova mandata.
kako vidim ovdje mu neki već spočitavaju da je Srbin, a što ako on stvarno bude nas zaduživao i slao novac u Beograd, to smo već imali [emo_zacudjen]
Ako će ovaj Lalovac biti zatucan kao njegov prethodnik – od ovoga neće biti NIŠTA, null, zero.
Vratite nam Antu Samodola iz posljednje godine njegova mandata.
Da ne povjerujete !
DDJM su me isplatili bez mog pitanja !
Objašnjenje : ” korporativna akcija ISTISKIVANJE MANJINSKIH DIONIČARA ”
Bez moga odobrenja oni su mi oteli moje dionice DDJM i platili mi 505 kn po dionici .
Taj iznos je puno manji od iznosa koji sam ja platio kod kupnje dionica .
Osječam se prevarenim i opljačkanim !
Kolege , zar je to vama normalno da vam netko oduzme vaše dionice i plati ih koliko on hoće ?
Evo šta o pljački DDJM dionica od Malih dioničara misli ivana 7 :
[quote name=ivana7 :
@Pero.
– opljačkalo vas, ali sve uredno i po našim zakonima o.k.
– I love this game.
Pozdrav !
o tome se moglo razgovarati prije dvije godine
nakon što je država pokazala kako se ponaša s našim strateškim tvrtkama, čitaj INA, DIOKI, PTKM i malim dioničarima
Nitko više nije lud da kune uloži u bilo koju tvrtku.
Mislim ne vidim smisla da se tvrka stavi na ZSE, a onda nakon nekoliko godina po potrebi delistira.
Novi zakon koji više ne ne štiti male dioničare (kod preuzimanja), pa ovi i s 25 % mogu raditi što hoće
Ustalom vidimo po HT-u kak je to isplativo i za male dioničare i za državu,
Uključite se u raspravu