Akupunktura otvara put ostaloj ‘alternativi’

Autor: Marija Crnjak , 07. svibanj 2014. u 17:42
Akupunktura se na teret HZZO-a može obaviti u ambulantama za bol/Fotolia

Da bi neki novi program ušao u algoritam postupaka koje plaća HZZO, potrebno je prije toga poduzeti puno koraka koji ne ovise o HZZO-u, već o odlukama i prijedlozima medicinske struke.

Klinika Cleveland, jedna od najboljih bolnica u američkoj državi Ohio, početkom godine pokrenula je projekt s kojim je pala još jedna barijera između istočnjačke medicine, koja prije svega radi po holističkom principu, te zapadne medicine koja najčešće liječi posljedice i teže se bori s kroničnim stanjima i oboljenjima.

Klinika Cleveland u sklopu svog Odjela integrativne medicine uvela je terapiju ljekovitim biljem, što se u Kini i ostalim istočnim zemljama prakticira stoljećima, za razliku od američkih i europskih bolnica u kojima je takvo liječenje gotovo nezamislivo zbog nedostatka dokaza da su takvi lijekovi učinkoviti. U Klinici za liječenje biljem radi jedan travar koji jednom tjedno prima pacijente, a pacijenti mu dolaze na preporuku liječnika različitih specijalnosti, od neurologa, onkologa, reumatologa do gastroenterologa. Tijekom terapije biljem pacijenti se budno prate, posebna pažnja poklanja se tome primaju li neke druge lijekove, kako ne bi došlo do neželjenih interakcija. Na odjelu integrativne medicine nudi se i liječenje akupunkturom, holistička psihoterapija te liječenje masažom.

Dok je liječenje akupunkturom rasprostranjeno širom Sjedinjenih država, ovakve klinike još uvijek se mogu nabrojati na prste, a travarstvo se prakticira još u Centru Osher na sveučilištu Northwestern, te u Sveučilišnoj klinici u Chicagu. Jamie Starkey, akupunkturistica s Klinike Cleveland koja je pokrenula cijelu ideju otvaranja Klinike za liječenje biljem, ističe kako se izvan Azije gotovo i ne provode znanstvena istraživanja o liječenju biljem. Zbog toga je Starkey bila prisiljena prevesti stotine stranica studija azijskih autora, kako bi osnivače svoje bolnice uvjerila u opravdanost otvaranja Klinike za liječenje biljem. Liječnici u Klinici tvrde da je liječenje biljem ispunilo jaz kod niza bolesnika oboljelih od kroničnih bolesti kod kojih je zapadna medicina ostala bez adekvatnog rješenja.

Kad su u pitanju alternativne metode liječenja u Hrvatskoj, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) za sad pokriva samo troškove liječenja akupunkturom."Pritom postoji propisani način na koji pojedini novi postupci ulaze u spomenuti algoritam. Da bi neki novi program ušao u algoritam postupaka koje plaća HZZO, potrebno je prije toga poduzeti puno koraka koji ne ovise o HZZO-u, već o odlukama i prijedlozima medicinske struke. Nakon znanstvenih i kliničkih studija koje bi dokazale da neki postupak može postati dio protokola liječenja za određenu dijagnozu, Hrvatska liječnička komora je ta koja potom predlaže HZZO-u da određeno liječenje uđe među postupke koje bi plaćalo obvezno zdravstveno osiguranje.

U svakom slučaju, medicinska struka je ta koja mora prepoznati određeno liječenje i pokrenuti proces", pojašnjavaju u HZZO-u.Primjerice, akupunktura koja se nekad smatrala alternativnim liječenjem, danas se u Hrvatskoj može obaviti na teret obveznog zdravstvenog osiguranja u ambulantama za bol, u ugovornim zdravstvenim ustanovama koje imaju ambulantu za bol, u okviru djelatnosti anesteziologije. Akupunktura se obavlja u Općoj bolnici Sveti duh i KBC Sestre Milosrdnice, a indikaciju za liječenje akupunkturom određuje specijalist u ambulanti za bol.

Komentirajte prvi

New Report

Close