Tele2 otkrio zašto nije kupio prvu digitalnu dividendu

Autor: Bernard Ivezić , 06. svibanj 2014. u 22:00
Predsjednica uprave Tele2 Malin Holmberg/Igor Kralj/PIXSELL

Očekivali su da će država brzo ponuditi drugu.

Tele2 nije kupio digitalnu dividendu za koju su HT i Vipnet istresli više od milijardu kuna jer očekuje da će Vlada brzo raspisati natječaj za tzv. drugu digitalnu dividendu.

Ivan Sabljić, planer mreže Tele2 Hrvatska, otkrio je to na "Forumu o budućnosti UHF spektra" u organiozaciji Hakoma. Oko tog su se pitanja vodile brojne polemike jer je odustajanjem od kupnje frekvencija u pojasu od 790 do 862 Mhz-a, koje su se oslobodile gašenjem analogne televizije, Tele2 privremeno izgubio mogućnost povećanja kapaciteta svoje mreže. To je važno jer mobilni operateri već imaju rast podakovnog prometa 200-300% godišnje, a očekuje se da će se taj promet nastaviti povećavati.

"Tele2 je ocijenio da kupnja prve digitalne dividende nije dobra poslovna odluka i očekivali smo da će država brzo ponuditi na prodaju pojas od 700 Mhz-a mobilnim operaterima kako bismo mogli ostvariti ciljeve Digitalne Agende 2020", kaže Sabljić. Dodao je da unatoč tome Tele2 ima dovoljno kapaciteta. No, po svemu sudeći trećem mobilnom operateru to će morati biti dovoljno do najranije 2019., kad istječu prve koncesije postojećim TV kućama na postojeće radiofrekvencijsko područje. Željko Tabaković, pomoćnik ravnatelja Hakoma, naveo je da je druga digitalna dividenda mobilnim operaterima zanimljiva jer omogućuje još veće podatkovne kapacitete i još jeftiniju izgradnju mobilnih mreža.

Željko Hranilović, voditelj razvoja HT-ove pristupne mreže objašnjavajući što oni koriste od kupljene prve digitalne dividende istaknuo je da su krenuli s implementacijama LTE-a u gradovima. Nije spominjao ruralna područja iako bi kod njih LTE donio najviše koristi.

Zašto je to tako pojasnila je predsjednica Udruge pokretnih komunikacija Hrvatske Sarita Bukovčan koja je istaknula da operateri u izgradnju LTE mreže i snažnije korištenje digitalne dividende moraju uložiti znatan novac.

"Posljednjim potezima ministarstva i nekim pravilnicima koji su stavljeni na javnu raspravu ne potiču se ulaganja u mobilnim mrežama", zaključuje Bukovčan.

Komentari (1)
Pogledajte sve

GO MALIN!

New Report

Close