Prodaja Kraljičine plaže na granici općina Budva i Bar u Crnoj Gori, jednog od najatraktivnijih turističkih prostora na južnom Jadranu, čini se da je propala. Uoči izjašnjavanja crnogorske vlade pri čemu se očekivalo samo zeleno svijetlo arapskoj kompaniji Royal Group za kupnju 42,3 hektara zemljišnog kompleksa, uslijedio je potpuni preokret, pišu Vijesti.
Jedina ponuda
Naime, vladinom povjerenstvu za gospodarska pitanja koje je započela raspravu oko toga posla, pri čemu su općine Budva i Bar trebale zaraditi 21 milijun eura koliko je tvrtka iz Ujedinjenih Arapskih Emirata bila spremna platiti zemljište, saglasnost na prodaju povukao je potpredsjednik Budve Ljubomir Filipović iz redova SDP-a. Budva je trebalo zaraditi 11,5 milijuna eura, a Bar 9,4 milijuna eura jer je od ukupno 423.000 četvornih metara zemljišta 188.000 kvadrata u vlasništvu Bara, a 230.000 u vlasništvu Budve. Zemljište je prema prostornom planu namijenjeno za turizam, a prema pisanju crnogorskih medija arapski partner želio je graditi hotelske i apartmanske sadržaje, dok je cijela investicija trebala iznositi 180 milijuna eura, koliko su namjeravali uložiti u sljedećih osam godina. Kraljičina plaža duga je 120 metara i okružena je čempresima i maslinama, a zbog konfiguracije terena pristup je moguć samo čamcima. Ime je dobila po tome što je bila omiljena lokacija kraljice Marije Karađorđević.
50eura
po četvornom metru bila je cijena za zemljište uz Kraljičinu plažu
U dopisu kojim je povukao suglasnost Filipović je naveo da je nakon razmatranja ugovora s tvrtkom arapskog koncerna Queens beach development company shvatio da bi time Općini Budva napravio "nesagledive štetne posljedice", ali nije pobliže pojasnio o čemu je riječ. Time je prestala važiti suglasnost na prijedlog ugovora kojim su predsjednici općina Bar i Budva preporučili vladi da krene u taj posao. Međunarodni natječaj za prodaju zemljišnog kompleksa bio je raspisan krajem listopada 2012. godine, a Budva i Bar suglasno su ga produžili u iščekivanju da se prijave arapski ulagači. Nakon što su dobili saglasnost od vlade gradske skupštine oba grada prihvatile su prodaju zemljište te dogovorile da minimalna cijena četvornog metra bude 50 eura. Jedinu ponudu dostavila je arapska tvrtka preko svoje podružnice u Crnoj Gori. Budući da ugovor nije bio zaključen prošle godine, Općina Budva bila prisiljena na rebalans proračuna jer je od prodaje u prvoj godinu trebala dobiti oko šest milijuna eura.
Pomutnja u vladi
Zasada nikome u Crnoj Gori nisu jasni razlozi povlačenja suglasnosti Budve, tj. predstavnika SDP-a za taj posao, ukoliko nije riječ o običnim stranačkim nadmetanjima. Naime, cijeli posao bio je koordiniran od strane DPS-a Mile Đukanovića koji je i doveo arapske investitore u Crnu Goru te ih uvjerio da daju ponudu za kupnju Kraljičine plaže. Zato je potez Filipovića koji nakon pritvaranja gradonačelnika Budve Lazara Rađenovića upravlja općinom, kako navode Vijesti, napravio pravu pometnju u vladi, odnosno u odnosima između DPS-a i SDP-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu