Betonara u Srbiji za milijun eura, jahta u Hrvatskoj za pet milijuna eura, rovokopač za 400.000 eura, oklopljeni Mercedes S-600 L u Bugarskoj za 166.000 eura…
Ili, među nešto jeftinijim stvarima, hidraulični čekić u Crnoj Gori za 6500 eura, autobus na kat u Sloveniji za 38.186 eura, hladnjača u Srbiji za 12.000 eura. To je samo dio ponude iz svojevrsnog kataloga promašenih investicija Hypo Alpe-Adria banke koji se može vidjeti na internetskoj stranici aaaplatform.com. Stranica u vlasništvu nekad vrlo propulzivne banke, koja je u godinama prije krize doživjela veliku ekspanziju iz Koruške na Sloveniju, Hrvatsku i balkanske zemlje, danas oglašava prodaju vozila, jahta i strojeva koje je banka oduzela klijentima koji više nisu plaćali kredite.
Kriza je razotkrila Hypo banku kao austrijsku banku s najvećim udjelom problematičnih, nenaplativih kredita. No, lista stvari koje Hypo Alpe Adria Bank International oglašava na prodaju uskoro će se proširiti i na same podružnice banke u zemljama jugoistočno od Austrije. Nakon što je spašavanje banke kroz nacionalizaciju provedenu krajem 2009. stajalo austrijske porezne obveznike između 4 i 5,5 milijardi eura, Europska komisija u rujnu 2013. naložila je Austriji da do sredine 2015. provede restrukturiranje, a predsjednik Uprave HAAB International Alexander Picker najavio je prije desetak dana da će balkanska mreža biti prodana do kraja ove godine i da ne očekuje da će za nju dobiti više od pola milijarde eura.
"U ormaru smo pronašli još više kostura nego što smo očekivali", izjavio je Picker i naveo da je banka bila prisiljena otpisati potraživanja u Italiji, Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji, BiH i Crnoj Gori u ukupnoj vrijednosti 1,66 milijardi eura. Sve te zemlje osim Italije čine balkansku mrežu banke koja se prodaje, ali Picker nije otkrio tko su zainteresirani kupci. Naveo je samo da će uskoro prikupljati obvezujuće ponude te da proces prodaje vodi Deutsche Bank.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.koliko je zemljište za LNG terminal???
I po koliko su dionice Dioki-Grupe???
Uključite se u raspravu