Britanske naftne kompanije BP i Shell mogle bi se naći u vrlo delikatnoj situaciji ako zapadni lideri pojačaju sankcije usmjerene na vrlo uski krug oko ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Prema pisanju britanskih medija, već početkom ovoga tjedna skupina sedam najrazvijenijih država svijeta mogla bi pojačati sankcije, a na udaru bi se našli Igor Sečin, predsjednik ruske naftne kompanije Rosnjeft i Aleksej Miller, čelnik Gazproma. Britanska kompanija u Rosnjeftu je jedan od dioničara, što bi značilo da BP mora zamrznuti svoje veze s Rosnjeftom. BP je 2012. stekao gotovo 20 posto dionica Rosnjefta, jedne od najvećih naftnih kompanija na svijetu.
Dnevno proizvede 2,5 milijuna barela nafte što je podjednako količini koje dnevno proizvedu države Perzijskog zaljeva. Američko ministarstvo financija pak namjerava uvesti sankcije spram Gazprombanka, financijske podružnice ruskog plinskog diva što bi pak prilično zakompliciralo Shellove planove za eksploataciju plina zajedno s Gazpromom na otoku Sahalin i arktičkom pojasu. Ruske energetske kompanije sve su jasnija meta zapadnih sankcija ako se zna da energetski sektor generira više od polovice ruskih prihoda. Osim toga, Rosnjeft je posebno ranjiv na zapadne sankcije zbog 52 milijarde dolara duga. Kako sada stvari stoje, britanske kompanije ne mogu se pouzdatu u domaću podršku.
Naime, britanski ministar vanjskih poslova William Hague u ponedjeljak je izjavio kako je "Velika Britanija spremna platiti cijenu oštrijih sankcija Rusiji". Iz British Petrola i Shella za The Telegraph su poručili kako ne misle odustati od svojih dugoročnih investicija u Rusiji, ali i da pažljivo prate razvoj situacije.Međutim, nepovoljni utjecaj sankcija prema ljudima od povjerenja predsjednika Putina neće osjetiti samo britanske kompanije. I američki ExxonMobile morat će revidirati svoje planove za suradnju s Rosnjeftom u istraživanju nafte na području arktičkog pojasa.
Nakon sankcija
Gazprom ima pričuvni plan
Aleksandar Medvjedev, zamjenik predsjednika Gazproma, u petak je u Londonu izjavio kako Gazprom ima pričuvni plan ako Zapad uvede strože sankcije, ali nije želio otkriti detalje. "Nećemo samo mirno sjediti", upozorio je drugi čovjek ruskog plinskog diva. Medvjedev je i dodao kako pitanja protoka energije nikada nisu bila sporna između Istoka i Zapada, čak i na vrhuncu napetosti između SSSR-a i SAD-a tijekom Hladnog rata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu