‘Hrvatske tvrtke bi individualno trebale prilagoditi radno vrijeme utakmicama Vatrenih’

Autor: Poslovni.hr/Hina , 22. travanj 2014. u 16:38
Photo: Ivica Galovic/PIXSELL

S obzirom da “Vatreni” svoje utakmice na Svjetskom nogmetnom prvenstvu u Brazilu igraju kasno navečer po hrvatskom vremenu, naše tvrtke trebale bi individualno donijeti odluke o prilagodbi radnog vremena u skladu sa Zakonom o radu .

S obzirom da "Vatreni" svoje utakmice na Svjetskom nogmetnom prvenstvu u Brazilu igraju kasno navečer po hrvatskom vremenu, naše tvrtke trebale bi individualno donijeti odluke o prilagodbi radnog vremena u skladu sa Zakonom o radu (ZOR), svojim radnim procesima i mogućnostima, poručuje Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) na vijest da u Njemačkoj razmišljaju o prilagođavanju radnog vremena utakmicama u kojima nastupa "Die Mannschaft".

Njemački sindikati pozvali su poslodavce da u lipnju prilagode radno vrijeme svojih tvrtki Svjetskom nogometnom prvenstvu, posebno u dane kada nastupa njihova nacionalna vrsta, a i hrvatski sindikati smatraju da bi takva fleksibilizacija radnog vremena u tvrtkama gdje to dozvoljava radni proces, bila od obostrane koristi.

"Vatreni" sve tri kvalifikacijske utakmice igraju radnim danima kasno navečer, pri čemu dvije utakmice počinju u 22 sata, a jedna čak u ponoć. Iskustva s prethodnih svjetskih prvenstava pokazuju da su mnogi zaposlenici u to vrijeme odlazili na godišnje odmore ili bolovanja, što se odražavalo na smanjenu produktivnost.

U HUP-u ističu kako veliki broj djelatnosti, poput trgovačkih, turističkih ili usluga u transportu i distribuciji hrane i pića, svoje radno vrijeme ne može prilagoditi vremenu televizijskih prijenosa, jer građani očekuju da njihove usluge funkcioniraju redovno i prema uobičajenim pravilima.

No, poslodavci-ugostitelji trebali bi se prilagoditi kasnim terminima održavanja utakmica Svjetskog prvenstva, kaže HUP, te na prikladniji način urediti radno vrijeme – produžiti ga ili skratiti, ili pak angažirati veći broj radnika sukladno većem opsegu poslovanja.

Uzimanje godišnjih odmora stvar je poslodavca i zaposlenika, podsjeća HUP dodajući kako je ZOR-om i kolektivnim ugovorom za ugostiteljstvo propisano radno vrijeme, njegov raspored, dnevni i tjedni odmor, kao i preraspodjela i svi uvjeti rada.

Sindikati pak drže da bi poslodavci trebali ići na ruku radnicima, jer će od toga imati koristi. Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever kaže da će brojni zaposlenici sigurno gledati utakmice i na posao dolaziti umorni.

"Mudar poslodavac će, u dogovoru s radnicima, prepoznati koristi od takve organizacije rada. Radnik će dolaziti na posao odmoran, što će utjecati na njegovu učinkovitost i manju opasnost od ozljeda na radu, a poslodavac će dobiti bolju produktivnost", smatra Sever.

I Mladen Novosel, predsjednika Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, misli da ideja njemačkih sindikata nije loša, ali u Hrvatskoj to, nažalost, sliči na znanstvenu fantastiku.

"Za takav dogovor potreban je odnos više razine između poslodavaca i radnika, koji kod nas ne postoji. Zato, ništa od toga u Hrvatskoj", tvrdi Novosel.

U Njemačkoj se radni odnosi uređuju kolektivnim ugovorima, što omogućuje i dogovore oko radnog vremena, zbog toga i hrvatski sindikati inzistiraju da se radno vrijeme uređuje kolektivnim ugovorima a ne ZOR-om, ističe Novosel.

Komentirajte prvi

New Report

Close