U ožujku nastavljen pad potrošačkih cijena na godišnjoj razini

Autor: Poslovni.hr/Hina , 16. travanj 2014. u 13:56
FOTOLIA

U Hrvatskoj su u ožujku ove godine cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju pale na godišnjoj razini 0,4 posto, dok su na mjesečnoj porasle 0,5 posto.

U Hrvatskoj su u ožujku ove godine cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju pale na godišnjoj razini 0,4 posto, dok su na mjesečnoj porasle 0,5 posto, pokazuju danas objavljeni prvi rezultati Državnog zavoda za statistiku (DZS).

U ožujku je tako, drugi mjesec zaredom, nastavljen pad cijena dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjeren indeksom potrošačkih cijena, na godišnjoj razini, iako nešto usporenije nego u mjesecu ranije. U veljači je zabilježen pad potrošačkih cijena na godišnjoj razini za 0,6 posto, a to je bio prvi godišnji pad cijena od 2000. godine odnosno od kada su raspoloživi podaci DZS-a.

Negativnoj godišnjoj stopi rasta potrošačkih cijena najviše je pridonio pad u kategoriji prehrane i bezalkoholnih pića, za 1,3 posto, koja u strukturi potrošačke košarice ima udio od gotovo 30 posto. Pri tome su cijene prehrane pale za 1,3 posto od čega su cijene ulja i masti zabilježile najznačajniji pad za 11,2 posto.

I većina ostalih sastavnica košarice prehrambenih proizvoda ostvarile su pad, a ponajviše cijene povrća (10,1 posto), voća (2,5 posto), mesa (1,3 posto), i žitarica (1,3 posto), dok su cijene mlijeka, sira i jaja porasle 6,3 posto, a ribe 2,9 posto.

Godišnji je pad cijena zabilježen i u većini ostalih kategorija, izuzev kategorija alkoholna pića i duhan, koja u ožujku bilježi godišnji rast cijena od 9,6 posto, a blagi rast zabilježen je i u kategoriji stanovanje, voda, energija, plin i druga goriva (0,5 posto).

"Najavljeno povećanje trošarina na gorivo i nameta telekomunikacijskim tvrtkama utjecat će na povećanje cijena u nastavku godine, a ne isključujemo mogućnost prelijevanja navedenog učinka i na ostale cijene. Iako će druga polovina godine donijeti rast cijena, one će na godišnjoj razini ipak biti na nižim razinama nego u 2013.", ocjenjuju analitičari Raiffeisenbank Austria.

Na mjesečnoj razini, u odnosu na veljaču, pak, inflacija je u Hrvatskoj porasla u ožujku za 0,5 posto, dok je u godišnjem prosjeku viša za 1 posto.

Promatrano po glavnim skupinama prema namjeni potrošnje, u ožujku 2014. u odnosu na veljaču 2014. najviše su porasle cijene odjeće i obuće, u prosjeku za 10,7 posto (nova kolekcija odjeće i obuće), potom alkoholnih pića i duhana, u prosjeku za 1,4 posto (porast cijena duhana), cijene prometa, u prosjeku za 0,5 posto (porast cijena motocikla, bicikla i goriva za osobne automobile) te cijene zdravstva, ugostiteljskih usluga i ostalih dobara i usluga, koje su u prosjeku po svakoj skupini više za 0,1 posto.

Porast indeksa potrošačkih cijena na mjesečnoj razini u ožujku su ublažile cijene prehrane i bezalkoholnih pića, koje su u prosjeku niže za 0,4 posto (niže cijene povrća), cijene rekreacije i kulture, u prosjeku niže za 0,3 posto, cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva i cijene pokućstva, opreme za kuću i redovitog održavanja, koje su u prosjeku po svakoj skupini niže za 0,2 posto.

Cijene komunikacija te obrazovanja u prosjeku su stagnirale.

Najveći doprinos porastu indeksa potrošačkih cijena u ožujku u odnosu na veljaču imale su cijene odjeće i obuće (za 0,58 posto), a najveći doprinos padu indeksa imale su cijene prehrane i bezalkoholnih pića (za 0,12 posto).

U sklopu indeksa potrošačkih cijena, cijene dobara u ožujku su na mjesečnoj razini u prosjeku bile više za 0,7 posto, dok su cijene usluga niže za 0,1 posto.

Komentirajte prvi

New Report

Close