Projekti za pomoć oboljelima od autizma na FER-u

Autor: Poslovni dnevnik , 15. travanj 2014. u 22:00
Procjenjuje se da danas svako 100. dijete ima neki od oblika autizma/FOTOLIA

Djelatnici FER-a predstavljanjem projekata koji pomažu oboljelima obilježit će Svjetski dan svijesti o autizmu.

Na  Fakultetu elektrotehnike  i računarstva Sveučilišta u Zagrebu danas će se obilježit Svjetski dan svijesti o autizmu.

Cilj ovog događaja je podizanje svijesti o autizmu kroz niz predavanja stručnjaka iz Centra za autizam i prezentaciju tehnoloških rješenja za pomoć djeci s autizmom. Autizam je poremećaj koji značajno utječe na učenje i mogućnosti komunikacije. Procjenjuje se da danas svako 100. dijete ima neki od oblika autizma. Pametni telefoni, tablet-računala i pripadne aplikacije mogu biti od koristi osobama s autizmom. Preliminarna iskustva Centra za autizma u Zagrebu otkrivaju da djeca s autizmom uz pomoć tehnologije razvijaju kognitivne i komunikacijske vještine, lakše komuniciraju te su motiviranija.

Nakon pozdravne riječi prof. dr sc. Davor Petrinović, prodekana za nastavu FER-a, slijedit će predavanja stručnjaka iz Centra za autizam iz Zagreba. Ivana Stojak održat će predavanje Što je to autizam i kako ga prepoznati, predavanje Živjeti s autizmom Ivana Majsec, a predavanje Primjena  suvremenih metoda rada s djecom s autizmom držat će Radmila Amanović, Alen Conjar i Ljliljana Umičević. Djelatnici FER-a predstavit će četiri projekta: projekt Komunikator  predstavit će prof. dr sc. Vedran Mornar sa FER-a, Nao roboti u dijagnostici autizma  dr. sc. Damjan Miklić sa FER-a, a Projekt ICT-AAC – doc dr sc Vedran Podobnik sa FER-a. Projekt AuThink – studentski je projekt kojeg će predstaviti Ivan Pavičić.

AuThink je rješenje  koje su napravili mladi studenti Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje kako bi pomogli pri terapiju kod djece s autizmom, njihovim nastavnicima i roditeljima. Djeca ga vole, jer mogu učiti i vježbati po privlačnom i zanimljivom virtualnom okruženju. Rješenje omogućuje nastavnicima i roditeljima da laku stvore individualizirane vježbe, odbace klasične papirnate materijale i metode. Također, lako mogu pratiti napredak uz svaku vježbu za svako dijete. Roditelji mogu raditi ili nastaviti rad s djecom kod kuće i poboljšati terapiju s predmetima iz djetetovih okolice.

Nagrađivan projekt

Zapazio ga i Microsoft

Authink je projekt koji je lani pobijedio na Microsoftovoj Software StartUp Academy i osvojio DreamSpark learning Award na prošlogodišnjem Imagine Cupu u St. Petersburgu.

Komentirajte prvi

New Report

Close