Vlada Srbije otela list Dnevnik iz ruku vojvođanskih vlasti

Autor: Poslovni dnevnik , 13. travanj 2014. u 22:00
Dnevnik izlazi od 1942. godine, a prvo ime mu je bilo Slobodna Vojvodina

Vlada Vojvodine ima 48,6% udjela u Dnevniku, vlada Srbije 48,4%, a Grad Novi Sad koji joj je pomogao u stjecanju kontrole nad listom 1,9%.

Nakon što je srpska država preuzela Večernje novosti, preuzimanjem novosadskog Dnevnika centralizacija upravljanja novinama u Srbiji otišla je korak dalje.

To bi moglo izazvati probleme vladi Aleksandra Vučića još prije nego je oformljena. Večernje novosti bile su privatan list u vlasništvu poduzetnika Milana Beka, s velikim dugom prema državnoj tiskari, pa je cijela operacija državnog ulaska u vlasništvo bila načelno jednostavna. Naizgled, otvorena je i nova perspektiva za list jer će kompanije Štamparija Borba, Novosti i Borba nakon formiranja nove srpske vlade bit će objedinjene u jednu kompaniju. Međutim, otimanje Dnevnika iz ruku vojvođanski vlasti krupniji je zalogaj. Naime, Skupština dioničara Dnevnik holdinga, na prijedlog Republike Srbije i Grada Novog Sada, koji su zajedno većinski vlasnici te kompanije, razriješila je stari i imenovala novi Nadzorni odbor.

 

86milijuna

eura duguje tvrtka Dnevnik-novine i časopisi Poreznoj upravi Srbije

Imenovanjem novog Nadzornog odbora od pet članova vlada Srbije i Grad Novi Sad su praktički preuzeli upravljanje Dnevnik holdingom od vlade Vojvodine. Pokrajinske vlasti Vojvodine najavljuju da će o svemu obavijestiti europske institucije i OESS jer drže da je riječ o nelegalnom činu. Vlada Vojvodine, kako javlja agencija Beta, ima 48,6 posto vlasništva u Dnevnik holdingu, ali vlada Srbije s 48,4 posto i Grad Novi Sad s 1,9 posto zajedno imaju više, a tu su još i Nacionalna služba za zapošljavanje s 0,5 posto i Općina Novi Bečej s 0,02 posto udjela. Dnevnik holding na popisu je najvećih poreznih dužnika u Srbiji, jedno poduzeće Dnevnik holdinga, Štamparija Dnevnik, duguje za porez oko 220 milijuna dinara, dok tvrtka Dnevnik-novine i časopisi, duguje oko 86 milijuna. U Nadzorni odbor su imenovani uglavnom članovi Vučićeve Srpske napredne stranke koji već obavljaju neke poslove u novosadskoj lokalnoj upravi.

Tako je novi Nadzorni odbor smijenio Tanju Brdar, direktoricu Dnevnik holdinga i imenovao Svetozara Karanovića, dosadašnjeg direktora marketinga tvrtke Dnevnik Vojvodina press, koje izdaje dnevni list Dnevnik. Skupština dioničara prije imenovanja novog Nadzornog odbora nije podržala zaključak vlade Vojvodine da se po njenom prijedlogu imenuju članovi Nadzornog odbora Dnevnik holdinga, pa je očekivana reakcija pokrajinske vlade da je Nadzorni odbor smijenjen i imenovan nezakonito.Zastupnica kapitala Vlade Vojvodine Maja Laušević rekla je da bi u slučajevima kada se dioničar ne slaže s odlukama Skupštine dioničara novi upravljači Dnevnika morali za dva mjeseca isplatiti AP Vojvodini 344 milijuna dinara po knjigovodstvenoj vrijednosti imovine, a dok to ne urade odluke nisu pravomoćne. 

Nakon Nijemaca

Vlasnici i lista Politika

Srpska vlada vlasnik je i najstarijih srpskih novina, beogradske Politike. U Politici država izravno ima udjel od 31 posto, u vlasništvu Dioničkog fonda je 21 posto, a PIO fond drži četiri posto. East Media Group, registriran u Moskvi, prošle je godine nakon odlaska njemačkog Waza kupio 50 posto udjela. Krajem prošle godine najavljivana je prodaja državnog udjela u Politici, ali do toga nije došlo.

Komentirajte prvi

New Report

Close