Svi koji koriste cloud servise poput Gmaila i Outlooka trebali bi uključiti dvostruku autentifikaciju, tvrdi Krešo Troha, predsjednik Uprave PCK, najvećeg podatkovnog centra u Hrvatskoj.
Pojašnjava da se tim servisima koristi mnogo malih tvrtki u Hrvatskoj te da im prijeti opasnost od hakerskih napada.Navodi da je unazad nekoliko mjeseci IT zajednica globalno postala svjesna da su se pojavile specijalizirane grupe kriminalaca koji za određeni iznos po narudžbi probijaju korisničke račune. Sada o tome pišu gotovo svi američki mediji. The New York Times je objavio da sigurnosni stručnjaci tvrde da je problem toliko opasan da su ga nazvali krvareće srce ili Heartbleed, a pogađa sve cloud servise, uključujući Yahoo, Amazon, usluge internetskog bankarstva i trgovine. Štoviše, kanadske vlasti prekjučer jučer su zbog straha da bi cyberkriminalci mogli iskoristiti uočene sigurnosne propuste jučer za javnost zatvorili internetske stranice poreznih vlasti.
Vjeruju da će time uspjeti spriječiti hakere da se domognu osjetljivih poreznih podataka o državavljanima te zemlje, piše The Financial Times. U osnovi riječ je sve učestalijim napadima na korisničke račune. Kako se na internetu vrti sve više novca, tako su ti kriminalni poslovi počeli donositi sve veće nagrade za kriminalce.Krešo Troha navodi da je i prije bilo kriminalaca koji su se pokušavali baviti tim poslom."Međutim, sada je ovo postao gorući problem s obzirom da su ti kriminalci toliko pojednostavnili i pojeftinili svoje usluge da i svatko od njih može naručiti i kupiti takvu uslugu", kaže Troha.Dodaje pak da je zaštita od ovakvih napada prilično jednostavna. Pojašnjava da je korisnicima dovoljno kako bi se zaštitili da se prilikom svake prijave na njihov mail, prethodno autoriziraju kodom koji dobiju na svoj mobitel preko SMS-a. Takve opcije nude i Gmail i Outlook i nazivaju se dvostruka autentifikacija.
Troha kaže da oni koji imaju pametne mobitele mogu koristiti i posebne aplikacije za generiranje jednokratnih zaporki."To praktički u cijelosti otklanja ovu opasnost", pojašnjava Troha.Ističe da bi uz to korisnici trebali obratiti pažnju da li online usluge koriste preko sigurne veze. "Osim dvostruke autentifikacije potrebno je paziti na enkripciju komunikacijskih kanala, jer bez enkripcije sve lozinke se prenose u običnom tekstualnom formatu što znači da ih bilo tko na internetu može presresti i pročitati", pojašnjava Troha. Predsjednik Uprave PCK-a dodaje da je to posebno važno u slučaju kad se koriste besplatne otvorene WIFI mreže u kafićima, restoranima, hotelima, gradovima i drugim mjestima."Ako je korisnik na javnoj bežićnoj mreži nije teško skupiti nekoliko stotina ili tisuća zaporki sjedeći u kafiću gdje se nalazi besplatni WIFI", zaključuje Troha.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu