Agencija za tržišno natjecanje (AZTN) uvjetno je odobrila koncentraciju Hrvatskog telekoma (HT) i Optima telekoma (OT) na precizno određen rok od četiri godine u kojem će OT-om upravljati HT, kao i uz brojne druge uvjete, ali ne može reći, niti to o njoj ovisi, kada počinje teći taj rok što će ovisiti o glavnim skupštinama, upisima u sudski registar i samom HT-u.
To se, uz ostalo čulo, na današnjoj konferenciji za medije u AZTN-u na kojoj je prvi put pred medijima govorio novi predsjednik Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja Mladen Cerovac istaknuvši da je odluka o toj koncentraciji jedna od najkompleksnijih koju je Agencija donijela u 17 godina.
Slijedom rješenja o toj koncentraciji HT stječe kontrolu ili pojednostavljeno upravljačka prava nad OT-om na razdoblje od četiri godine, a ne kako su prvobitno tražili pet plus pet, jer to AZTN nije prihvatio.
Ta kontrola počinje, kako je kazao Cerovac, od trenutka kada su sve odluke glavne skupštine OT-a predviđene predstečajnom nagodbom valjano donesene i upisane u sudski registar, dodavši i kako vjeruje da za sve to neće trebati puno vremena.
Naglasio je i da nema mogućnosti produljenja te koncentracije koja istekom četiri godine automatski prestaje, s time da do isteka treće godine HT mora početi s postupkom prodaje svih svojih dionica OT-a, pri čemu će imati pravo prodaje i dionica OT-a koje drži Zagrebačka banka.
Sveukupno je to sada negdje oko 60 posto dionica OT-a, a HT prijedlog te prodaje kao i svih drugih aktivnosti, odluka i mjera za OT morati dostaviti na pregled povjereniku za tu koncentraciju kojeg će, na prijedlog HT-a, čim se stvore uvjeti za to imenovati AZTN.
Do tada HT ima pravo upravljati OT-om i imenovati članove u upravu OT-a pri čemu oni ne smiju biti u upravi ili nadzornom odboru HT-a niti bilo kojem njegovom društvu, a barem jedan ne smije imati nikakvih prethodnih veza s HT-om.
Povjerenik pritom ne može biti nitko (ni pojedinac, niti pravna osoba tipa revizora, konzultant ili drugi) tko je u bilo kakvom odnosu s ili u HT-u, naglasio je Cerovac.
Pri donošenju te odluke AZTN je dosta surađivao s regulatorom HAKOM-om te je poštivan i kriterij tzv. opadajućeg poslovanja OT-a koji bi bez te koncentracije najvjerojatnije morao prestati s radom, a njegove bi korisnike u većini preuzeo HT-a s obzirom na njegovu najjaču snagu na tržištu fiksnih komunikacija.
Kako se radi o zaštiti tržišnog natjecanja u tom segmentu (sa još 12 podsegmenata), u čemu je OT drugi iza HT-a na tržištu, u sklopu rješenja AZTN-a je i da HT ne smije u četiri godine kupiti nijednu drugu sličnu tvrtku na hrvatskom tržištu, kao ni činiti ništa što će podkapitalizirati odnosno smanjiti imovinu OT-a, posebno ne broj korisnika i prihod te infrastrukturu od početno preuzete.
To smanjenje može biti do 10 posto, ali ne više, jer se u tom slučaju koncentracija može i prekinuti prije isteka roka, ali HT može investirati i povećati vrijednosti OT-a, a onda svoj udjel i povoljnije prodati, napomenuo je Cerovac.
Kazao je i da je pravni temelj te koncentracije ugovor kojim Zagrebačka banka, kao najveći vjerovnik OT-a, prenosi na HT upravljačka prava koja je stekla u predstečajnoj nagodbi OT-a.
Posebno je istaknuo da HT nitko ne tjera u tu koncentraciju, kao i da je Agencija rješenje o tome donijela temeljem prijedloga mjera i uvjeta koje im je HT dostavio 17. veljače ove godine, nakon što je te uvjete na primjedbe AZTN-a tri puta prepravljao.
Mislilo se i na zaštitu potrošača odnosno korisnika OT-ovih usluga kojima se ništa s ovim ne mijenja, pa ni cijene usluga, dok je za veleprodajne usluge OT-a, koje uključuju i zakup optičkih niti, određeno da se tijekom trajanja koncentracije prodaju po troškovno orijentiranim i tržišno osnovanim cijenama koje vrijede i za HT.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu