Sankcije Rusiji ruše BDP u eurozoni za 1 posto u sljedeće dvije godine

Autor: Marina Šunjerga/VLM , 06. travanj 2014. u 22:00
Problematično je što europsko gospodarstvo stagnira dok drugi dijelovi svijeta ubrzano rastu/FOTOLIA

RBI analitičari predviđaju da bi eskalacija sukoba na relaciji EU-Rusija nepovoljno djelovala na raspoloženje za privatna ulaganja.

Zaoštravanje sukoba na relaciji Rusija – Ukrajina europsku bi ekonomiju moglo povući natrag u stanje stagnacije te utjecati na odnos snaga Europe i Sjedinjenih Američkih Država na ekonomskom polju.

Naime, Raiffeisen Bank International (RBI) predviđa rast eurozone za 1,5 posto, međutim njihovi analitičari upozoravaju da bi eskalacija sukoba uz oštre gospodarske sankcije veoma nepovoljno djelovala na raspoloženje za privatna ulaganja.

Rast oko nule
"To bi eurozonu moglo stajati i do jednog postotnog bod kumulativnoga rasta BDP-a tijekom sljedeće dvije godine, uz odgovarajuće prelijevanje negativnih utjecaja na tržišta kapitala", poručuje Valentin Hofstätter, voditelj Odjela istraživanja tržišta obveznica i valuta Raiffeisen Bank Internationala. Korekcija rasta za jedan postotni bod značila bi povratak u stagnaciju jer bi se gospodarstvo eurozone 'vrtjelo' oko pozitivne nule. Bolja očekivanja za eurozonu nema ni konzultanska tvrtka Ernst&Young koja predviđa da će gospodarstvo eurozone u 2018. godini porasti za svega pet posto u usporedbi s njegovim vrhuncem zabilježenim prije krize u prvom tromjesečju 2008. godine. S druge strane, Ujedinjenom Kraljevstvu i Sjedinjenim Američkim Državama najavljuju rast za 12, odnosno 23 posto u istom razdoblju.Problematično je to što europsko gospodarstvo stagnira dok drugi dijelovi svijeta ubrzano rastu.

Oštra zima u Sjedinjenim Američkim Državama jedini je čimbenik rizika za ostvarenje predviđenog rasta američkog gospodarstva od 2,5 posto pa analitičari RBI-a ne sumnjaju da će se taj rast i ostvariti. Naime, Sjedinjenje Američke Države imaju slabije izravne gospodarske veze s Rusijom i neovisnije su o izvozu ruskih energenata nego Europska unija. U idućim mjesecima američko tržište rada značajnije će se oporaviti iako je krajem prošle godine zabilježena rekordno niska nezaposlenost s tek 7,7 posto Amerikanaca koji nisu mogli naći posao. S druge strane u Ernst&Youngu su uvjereni da će stopa nezaposlenosti u eurozoni sa sadašnjih 12 posto postepeno pasti na 11 posto tek u 2018. godini. Dobra vijest je da odnosi snaga u gospodarstvu neće bitnije utjecati na odnose snaga na relaciji dolar-euro. Tako RBI tvrdi da postoji prostor za aprecijaciju dolara, ali ne vjeruju u njegov snažniji rast jer je sukob oko Krima povećao zabrinutost da bi Rusija u slučaju eskalacije mogla prodavati svoje dolarske pričuve.

Nije pošteđena ni Hrvatska
Loša situacija u Europi mogla bi se snažno odraziti na domaće gospodarstvo. I bez dodatnih utjecaja ono je izuzetno labilno pa analitičari najavljuju produljenje recesije na šestu godinu. Ernst&Young očekuje pad BDP-a od 0,1 postnog poena, a neki analitičari poput Hrvoja Stojića drže da će pad biti i dublji – 0,7 postotnih poena. Uz rast turizma i izvoza koji će se odvijati sporo zbog smanjene potražnje diljem Europe, u 2015. godini se predviđa rast od svega 1,7 posto, te 2,5 posto u periodu od 2016. do 2018. godine, pokazuje analiza Ernst&Younga. 

Komentirajte prvi

New Report

Close