Unatrag pet godina broj mliječnih krava smanjen je za čak 27 posto stoga ne iznenađuje i manji otkup mlijeka koji je u 2013. naspram 2012. iznosio gotovo 17 posto.
Pao je na 503 tisuće tona što je najlošiji rezultat u okvirima Europske unije, iznijela je u utorak dramatične podatke iz mliječnog sektora predsjednica Udruge otkupljivača mlijeka – CroMilk Rašeljka Maras. Vrlo zabrinjavajućim smatra i podatak o 25 posto manjoj potrošnji konzumnog mlijeka. "Ovako drastičan pad otkupa mlijeka nije posljedica samo smanjenja broja mliječnih krava nego i nelikvidnosti i prezaduženosti farmera, te visokih ulaznih troškova i nedovršene zemljišne reforme," upozorila je. Za godinu dana, konkretno od travnja 2015. ukidaju se proizvodne mliječne kvote unutar EU što će u mnogim članicama, koje su sada limitirane kvotama, dovesti do značajnog povećanja proizvodnje i rušenja otkupnih cijena.
27posto
pao je broj mliječnih krava
Kako, opominje Maras, hrvatski proizvođači mlijeka mogu biti konkurentni s visokim PDV-om od čak 25 posto na sve ulazne troškove dok on u Poljskoj iznosi samo pet posto, a susjednoj Sloveniji nakon dva poskupljenja tek 10 posto.Danas je na farmama 35.000 praznih ležišta bez mliječnih grla, a svojedobno je kroz operativne programe za njihovu izgradnju i opremanje iz državnog proračuna uloženo 278 milijuna eura. Gubitnici u ovom sektoru nisu samo farmeri nego i mljekarska industrija i država. Suočena s nezapamćenim urušavanjem proizvodnje mlijeka mljekarska industrija je provela anketu među farmerima koji su iskazali interes da svoje farme napune sa novih 8000 mliječnih krava.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu