Ne 35 nego 300 posto! Govedarstvo je prosperitetan sektor, a znanja imamo.
Prošlo je vrijeme ubiranja PDV-a na granici, treba čim prije napuniti prazne farme i stočarima na raspolaganje staviti zapuštena polja što će zaposliti i klaoničke kapacitete koji danas rade tek sa 10-15 posto svojih mogućnosti. Hrvatska je svojedobno od izvoza govedine godišnje ubirala 330 do 370 milijuna dolara, sada ni 30 milijuna. I potrebe domaćeg tržišta zadovoljava sa tek 70 posto.
Kakvu logistiku država treba dati?
Ilustrirat ću podatkom, nekim stočarima ovih je dana HAMAG uskratio jamstva za kredit uz obrazloženje kako su neprofitni i nemaju dovoljno hektara zemljišta prema broju grla stoke. Poljoprivredno zemljište jedan je od ključnih uvjeta jer čeka nas i Nitratna direktiva, stoga se zemljište mora žurno riješiti. Mađari, gdje je također proizvodnja dramatično pala, stočarima su dali prednost. Moraju dobiti dva hektara po govedu, čak na uštrb ratarstva.
Ima li kod nas najava o promjenama?
Još se ne vidi svjetlo na kraju tunela, ali čuje se vlak. Mislim da smo konačno u resornom ministarstvu uspjeli dogovoriti zaključke o programima koje treba početi provoditi u tovnom govedarstvu. Ovaj sektor ima dug ciklus proizvodnje, traži puno rada i dosta kapitala, ali ima tržište. Europska unija od svih vrsta mesa uvozi samo govedinu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu