U HUP novostima pravni će tim HUP-a iz broja u broj odgovarati na različite pravne te druge upite svojih članica, ali i drugih hrvatskih poduzeća. Za neka pitanja na koja pravni tim ne bude imao odgovor potražit će savjete kod odgovarajućih državnih tijela ili stručnjaka. Svoje upite možete slati e-poštom na admira.ribicic@hup.hr, odnosno faks-uređajem na broj 01/4897-556.
Stupanjem na snagu novog Zakona o mirovinskom osiguranju ("Narodne novine" br. 157/13) i novog Pravilnika o vođenju matične evidencije Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje ("Narodne novine" br. 159/13), od 1.siječnja 2014. g. za poslodavce, odnosno druge obveznike podnošenja prijave, uvode se dvije bitne novine:
1. od 1. siječnja 2014. g. rok za podnošenje prijava podataka o početku i prestanku poslovanja i promjenama u poslovanju obveznika doprinosa, podataka o početku i prestanku osiguranja i promjenama tijekom osiguranja, kao i promjene podataka te podatke o invalidima rada s pravom na profesionalnu rehabilitaciju u mirovinskom osiguranju je 24 sata.
2. obveznici s više od 3 osiguranika dužni su prijave podnositi elektroničkim putem.
Radi usklađivanja s elektroničkim načinom predaje prijava utvrđen je prijelazni rok od tri mjeseca od dana stupanja na snagu Pravilnika o vođenju matične evidencije Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, kako bi obveznici imali dovoljno vremena za registraciju usluge e-prijava te se u tom razdoblju prijave mogu predavati i u papirnatom obliku na šalterima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (dalje: HZMO), dok za rok predaje prijava podataka u roku od 24 sata nije bilo uvedeno prijelazno razdoblje te se bez iznimke primjenjuje od 1. siječnja 2014. g.
Dana 31. ožujka 2014. g. istječe prijelazni rok od 3 mjeseca, što znači da se od tog dana sve prijave podataka u mirovinsko osiguranje moraju predati isključivo putem "online" Internet aplikacije "e-prijave" (https://lana.mirovinsko.hr/). E-prijave su web aplikacija koja korisnicima omogućava prijave odjave na mirovinsko osiguranje, prijave o promjeni statusa tijekom osiguranja, prijave o početku/prestanku poslovanja obveznika doprinosa kao i promjenama podataka obveznika doprinosa.
Dakle, od 1. travnja 2014. g. neće više biti moguće izvršiti prijavu podataka u papirnatom obliku na šalterima HZMO-a. HZMO je dužan primiti prijavu i potvrditi primitak prijave. No, iako obveznici podnošenja prijave moraju svoju obvezu izvršiti u roku od 24 sata, HZMO pak ima obvezu provjeriti i unijeti te iste podatke u matičnu evidenciju tek u roku od tri radna dana od primitka prijave. U situacijama kada se sjedište poslodavca nalazi izvan Republike Hrvatske u državi članici Europske unije, rok za podnošenje prijava podatka u mirovinsko osiguranje je 60 dana. Prije prijave u sustav korisnik treba biti registriran. Kako postupak pribavljanja certifikata u FINA-i traje, upozoravamo kako je potrebno ranije započeti postupak pribavljanja istoga, kako bi na vrijeme mogli izvršiti postupak prijave podataka kod HZMO-a. Dakako, propisane su i prekršajne sankcije pa će poslodavac, odnosno obveznik doprinosa biti kažnjen za prekršaj novčanom kaznom u svoti od 5.000,00 do 50.000,00 kuna, a odgovorna osoba novčanom kaznom u svoti od 1.000,00 do 10.000,00 kuna ako:
- ne prijavi početak ili prestanak poslovanja ili promjene u poslovanju ili to učini nakon isteka propisanog roka
- radi utvrđivanja točnosti podataka i činjenica o kojima ovisi pravo iz mirovinskog osiguranja osiguranika onemogući provjeru poslovnih knjiga, financijske dokumentacije i drugih evidencija
- ne prijavi ili odjavi osiguranje ili promjenu tijekom osiguranja ili to učini nakon isteka propisanog roka
- unese netočne podatke u dokumentaciju dostavljenu u matičnu evidenciju.
Milica Jovanović, pravna savjetnica
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu