Sustav sigurnosti hrane u Hrvatskoj je vrlo razvijen što predstavlja izuzetno važan i velik udio u aktivnostima koje se odnose na prevenciju namjernog zagađenja, istaknuo je danas ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina na radionici "Zaštita hrane: prevencija namjernog zagađenja".
Konferenciju su organizirali Hrvatska gospodarska komora (HGK) u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede SAD-a, Federalnim istražnim uredom (FBI) i Veleposlanstvom SAD-a u Zagrebu. Konferencija se bavi temama zaštite hrane od namjerne kontaminacije kemijskim, biološkim, radiološkim i drugim tvarima za koje postoji mala vjerojatnost da bi mogli biti prisutni, pri čemu se posebno cilja na prijetnje vezane uz sabotažu malih razmjera, prijevaru s hranom te domaći ili strani terorizam.
Obraćajući se sudionicima skupa, Jakovina je kazao kako je izrađen plan upravljanja krizom u području sigurnosti hrane i hrane za životinje, koji je upravo u postupku revidiranja.
Dodaje da se kroz sustav brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (EU RASFF) te stručni sustav za nadzor trgovine (TRACES) prate sve utvrđene nepravilnosti pojedinih pošiljaka hrane pri ulasku u EU ili unutar nje, te sukladno potrebi poduzimaju odgovarajuće mjere kako bi se zaštitilo zdravlje potrošača.
Osima toga, sustavnim vođenjem i ažuriranjem upisnika farmi, subjekata i objekata koji posluju s hranom, hranom za životinje, nusproizvodima životinjskog podrijetla koji nisu za prehranu ljudi, veterinarsko-medicinskih proizvoda ispunjeni su preduvjeti za provedbu službenih kontrola u tim, usko isprepletenim područjima, kao i nadzor provedbe samokontrola u svim fazama proizvodnje, prerade, skladištenja, distribucije i prodaje hrane i hrane za životinje.
Planovi monitoringa u području hrane, hrane za životinje, živih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla izrađuju se i provode na godišnjoj razini s ciljem utvrđivanja moguće prisutnosti štetnih tvari koje bi mogle biti prisutne i u hrani namijenjenoj javnoj potrošnji, kazao je ministar.
Na pitanje treba li postrožiti sustav kontrole hrane, posebice nakon negativnog iskustva s aflatoksinom, Jakovina je rekao kako treba puno više preventivno raditi.
Što se tiče situacije s aflatoksinom, pokazalo se da se, ako dođe do krize, dobrim akcijskim planom takve stvari mogu brzo riješiti. No, puno je važnije preventivno djelovati na edukaciji samih proizvođača, na kontrolama kako do takvih situacija ne bi došlo., kazao je.
Na pitanje koliko je Hrvatska 'zanimljiva' u smislu namjernog trovanja hranom, Jakovina je rekao kako smo mi turistička zemlja, moramo imati vrlo visoke standarde i kontrole i garantirati svim gostima da će dobiti sigurnu hranu, kvalitetnu uslugu i na tome se kontinuirano radi. A radionice poput ove, dodaje, mogu dobro doći, jer opreza nikada dovoljno, treba se konstantno educirati.
Direktorica Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo pri HGK Božica Marković ističe značaj teme sigurnosti hrane, jer znači odgovornost proizvođača, ali i cijele države prema potrošačima.
Naime, uz zaštitu hrane može se vezati i terorizam i bioterorizam, kada netko ima namjeru ugroziti ne samo subjekt ili proizvođača već izazvati poremećaje koji mogu dovesti u poremećaja u generalnoj sigurnosti. Jer sigurnost hrane je i sigurnost države, istaknula je Marković.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu