Slovenskoj kompaniji Cimos koje zapošljava 7000 radnika prijeti stečaj ako vlasnici i vjerovnici do kraja tjedna ne pronađu rješenje kako smanjiti više od 400 milijuna eura duga.
Prema izvještaju RTV Slovenije, na inicijativu tzv. loše banke sastali su se banke vjerovnici i vlasnici Cimosa, a loša banka je pripremila svoj prijedlog za spas. Banka za izlaz iz nevolje predlaže da polovinu od 400 milijuna eura duga pretvori u kapital, da Cimos proda svoje kompanije kao što je Litostroj Power, a banke bi mu posudile oko 100 milijuna eura. To bi sadašnjim vlasnicma među kojima su najveći Modra zavarovalnica i Banka Kopar, smanjilo vlasnički udjel i utjecaj u kompaniji. Svima je jasno da Cimos mora naći rješenje još ovog mjeseca jer mu u protivnom prijeti stečaj. Međutim, niti Uprava, niti vlasnici Cimosa ne razmišljaju o tužbama protiv bivše Uprave, za koju se tvrdi da je kompaniju bacila na koljena.
400milijuna
eura ukupno je dužan Cimos, a lani je gubitak iznosio 130 milijuna eura
Pogreške bivše Uprave
Cimos je jedna od rijetkih kompanija koje u vrijeme krize bilježi rast prihoda. Posla za automobilsku industriju, tj. izradu dijelova, bilo bi, kako se navodi, za sljedećih sedam godiina, ali je kompanija lani zablježila 130 milijuna eura gubitka. Analitičari tvrde da je gubitak posljedica pogrešnih ulaganja bivše Uprave pod vodstvom Franca Krašovca i činjenice da se spašavanje Cimosa odgađa tri godine. Ako se još ne nazire spas nekad velike slovenske kompanije koja ima tvornice i u zemljama regije, čini se da će Slovenci biti uspješni u prodaji svoje tvrtke Litostroj Power. Ta tvrtka ima 200 milijuna eura novih narudžbi i nema neto duga, a kupca treba da osigura dostup bankarskim jamstvima. Prema pisanju lista Finance najbolju ponudu za Cimosovu tvrtku je, prema neslužbenim informacijama, dao češki Energo-Pro koji nudi 20,5 milijuna eura. Energo-Pro ima 8000 zaposlenih i vlasnik je 46 hidroelektrana u Češkoj, Bugarskoj, Gruziji i Turskoj. Prošle godine je kompanija imala milijardu eura prihoda uz 180 milijuna eura dobiti iz poslovanja prije amortizacije (EBITDA). Konačnu odluku o prodaji u četvrtak je trebao donijeti Nadzorni odbor Cimosa, ali se to nije dogodilo do zaključenja ovog broja Poslovnog dnevnika.
I druga ponuda češka
Finance navode i da druga najbolja ponuda za Litostroj Power dolazi iz Češke, od investicijskog fonda KKCG. U završnoj fazi natječaja za kupnju Litostroj Powera sudjelovao je i slovensko-hrvatski konzorcij Kolektor Končar.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu