Velike farmaceutske kompanije upozorile su Australiju kako bi trebala proširiti industriju uzgoja opijumskog maka i izvan izoliranog otoka Tasmanije.
Razlog za taj potez su strahovanja farmaceutskih tvrtki da bi isporuke iz najveće svjetskog dobavljača opijumskog maka, čiji se sastojci koriste u proizvodnji lijekova protiv boli, mogle pasti dok istodobno globalna potražnja za analgeticima raste.Tako GlaxoSmithKline, Johnson & Johnson i australski TPI Enterprises lobiraju kod vlasti u Canberri da po prvi put dozvole komercijalni uzgoj opijumskog maka i na australskom kopnu. GSK je otišao korak dalje pa već provodi pokusne sadnje u Victoriji, australskoj državi koja bi uskoro trebala donijeti zakon o dekriminalizaciji sadnje opijumskog maka.
"Kako se povećava globalna srednja klasa raste potražnja za lijekovima protiv boli. Međutim Na Tasmaniji su ograničene površine za uzgoj ", rekao je za The Financial Times Jarrod Ritchie, predsjednik Uprave TPI-ja. Požalio se i kako su urod pogodile suše i oluje pa postojeći monopol šteti toj proizvodnoj grani.Opijumski mak sadržava morfin, kodein i tebain, sastojke u širokom spektru uobičajenih lijekova protiv boli, ali i ilegalnih narkotika poput heroina. Uzgoj opijumskog maka reguliralu Ujedinjeni narodi, koji su dopustili sadnju Australiji, jednoj od šačice država koje se smiju legalno baviti tom djelatnošću.Australska vlada je gotovo 50 godina dala ekskluzivnu licenciju za uzgoj maka Tasmaniji, čime je stvoren monopol poljoprivrednika s godišnjim prihodom od 120 milijuna australskih dolara, a što farmaceutska industrija preradi u proizvode vrijedne 5,5 milijardi australskih dolara.
Ovaj otok opskrbljuje gotovo polovicu ukupne svjetske potražnje sirovine za lijekovima koji se zasnivaju na opijatima, pa je sve više strahova da bi poremećaji u opskrbi mogli izazvati globalne neravnoteže. No, s obzirom na to da je uzgoj opijumskog maka postao ključna gospodarska grana na Tasmaniji, gdje je stopa nezaposlenosti od 7,6 posto najviša u Australiji i gdje je tek nekoliko privatnih kompanija, lokalni poljoprivrednici se svim silama žele othrvati zahtjevima velikih farmaceutskih kompanija da taj otok izgubi svoje ekskluzivno pravo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu