C.I.O.S. grupa razvila zaokruženi sustav gospodarenja komunalnim otpadom

Autor: Marko Biočina , 11. ožujak 2014. u 22:01
Postrojenje za mehaničku i biološku obradu otpada kod Varaždina

Nakon prošlogodišnjih akvizicija C.I.O.S. grupa danas obavlja usluge sakupljanja, odvoza i obrade komunalnog otpada za više od 50 tisuća domaćinstava.

C.I.O.S. grupa vodeća je hrvatska kompanija na području gospodarenja otpadom, a u dvadeset godina poslovanja, svoje je razvojne koncepcije gradila na temelju najboljih iskustava većinskog vlasnika, njemačke Scholz grupe koja se svrstava u vodeće svjetske kompanije u području recikliranja čeličnog i metalnog otpada.

C.I.O.S. danas upravlja povezanim društvima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori, Makedoniji, Albaniji i Kosovu, te odnedavno i u Sloveniji, a članice C.I.O.S. grupe svoje poslovne aktivnosti provode na više od 80 lokacija jedinstvene mreže reciklažnih centara u regiji u kojima je zaposleno ukupno 2000 djelatnika. C.I.O.S. grupa godišnje obrađuje oko 1.100 tisuća tona metalnog i drugog otpada. U prethodnim godinama uložena su značajna sredstva u izgradnju jedinstvene mreže reciklažnih centara, u razvoj i zapošljavanje kvalitetnih kadrova te u instaliranje najsuvremenije opreme za obradu metalnog otpada i gospodarenje otpadom, s ciljem povećanja efikasnosti obrade metalnog otpada i dobivanja veće količine sekundarnih sirovina.

 Iz tog razloga, promjene koje su u segmentu gospodarenja otpadom nastupile ulaskom Hrvatske u EU C.I.O.S. grupi ne predstavljaju nikakav problem, nego donose komparativne prednosti. Upravo primjena EU direktiva i, posljedično, promjena nacionalne regulative u raznim segmentima gospodarenja otpadom, donijela je nove zahtjeve pred Republiku Hrvatsku, u čemu je C.I.O.S. grupa prepoznala tržišni potencijal i svoju poduzetničku priliku. Dapače, svojim dosadašnjim aktivnostima C.I.O.S. je pokazao kako, što se tiče razvoja i implementacije modernih, zelenih tehnologija stoji uz bok najboljim svjetskim kompanijama. Dokaz toga je i kompanijin sustav obrade i recikliranja otpadnih vozila. C.I.O.S. je danas u mogućnosti postići recikliranje, odnosno oporabu i uporabu više od 95 posto prosječne mase otpadnih vozila, što je i obveza Republike Hrvatske preuzeta iz EU direktiva i stoga definirana i lokalnom regulativom. C.I.O.S.-ov inovativni proces recikliranja otpadnih frakcija prilagođen je specifičnostima otpadne frakcije koja nastaje u procesima recikliranja u cijeloj grupi te hrvatskom tržištu i regulativi.

Postrojenje su u potpunosti osmislili inženjeri C.I.O.S. grupe i smatra se vrhuncem tehnološkog dostignuća u djelatnosti recikliranja otpada u Hrvatskoj i u široj regiji; ovakva postrojenja rijetkost su i na području Europske unije.  Nastavno na uspjehe postignute u sektoru gospodarenja metalnim otpadom tvrtka je učinila iskorak u komunalni otpad, kroz akviziciju većinskog paketa društva specijaliziranog za sakupljanje i odvoz komunalnog otpada, Eko-flor plus d.o.o. koje temeljem sklopljenih koncesijskih ugovora obavlja usluge sakupljanja i odvoza komunalnog otpada u više od 50.000 domaćinstava u Hrvatskoj, i kroz akviziciju jedinog postrojenja za mehaničku i biološku obradu otpada u RH. Postrojenje radi na principu obrade komunalnog i neopasnog industrijskog otpada mehaničkom obradom i biološkom obradom. Sve što je korisno pretvara se u novu sirovinu ili reciklabilne materijale. Obradom nastaje kvalitetno gorivo iz otpada, takozvani SRF, pogodan za korištenje kao alternativno gorivo u cementnoj industriji i energetskim postrojenjima.

Nastale sekundarne sirovine, primjerice metali, obrađuju dalje se u C.I.O.S. grupi ili se koriste u novim procesima recikliranja i proizvodnje. Neiskoristivog otpada, kamena i keramike, ostane vrlo malo i  takav otpad je inertan, tako da nije opasan i može se ekološki sigurno odložiti, a primjenjiv je za korištenje kao građevinski materijal za nasipavanje ili prekrivni sloj na odlagalištima. C.I.O.S. grupa je tako, usuđujemo se reći, trenutačno jedina u Hrvatskoj razvila cirkularni sustav sakupljanja i recikliranja komunalnog otpada u skladu s EU direktivama i nacionalnom regulativom. Na tragu kontinuiranog usmjerenja u povećavanje efikasnosti materijalne i energetske oporabe otpada, daljnji razvojni planovi C.I.O.S. grupe vezani su uz izgradnju energetskog postrojenja, u kojem bi se materijali nastali u procesima recikliranja unutar grupe upotrebljavali za proizvodnju toplinske i električne energije, čime bi se dodatno iskoristila vrijednost materijala koji se mogu energetski oporabiti, a u okviru grupe postigao viši stupanj samoodrživosti.

Komentirajte prvi

New Report

Close