Politička situacija diktirat će zaradu ostvarenu u Brazilu, Turskoj i JAR-u

Autor: Marija Brnić , 11. ožujak 2014. u 20:53
Od svih zemalja iz ove analize hrvatski su izvoznici najviše prisutni na turskom tržištu/FOTOLIA

U svakoj od analiziranih zemalja različiti su ekonomski uvjeti, no svima je zajednički rizik od predizbornih politika.

Osim Ukrajine, koja je zbog aktualnih nemira postala i jedno od najosjetljivijih tržišta za poslovanje, u ovoj godini je i šest velikih rastućih svjetskih ekonomija pod posebnom pozornošću analitičara zbog otvaranja mogućih rizika.

Riječ je o Brazilu, Kolumbiji, Indiji, Indoneziji, Južnoj Africi i Turskoj, kojima u ovoj godini slijede izborni procesi. Ono što je posebno zanimljivo u ovim izbornim procesima, kako navodi Dragan Dorotić Džolić iz Centra za istraživanje globalnih rizika (CIGR) u dvomjesečnom newsletteru za udruženje Hrvatskih izvoznika, jest činjenica da je u svim tim zemljama vladajuća garnitura na vlasti gotovo desetljeće ili i više. Upravo u toj činenici po procjenama CIGR-a, počiva izazov predstojećih izbora.

Strah od poreza
U svakoj od spomenutih zemalja različiti su politički i ekonomski uvjeti, no, svima je, upozrava se u analizi, zajednički mogući rizik od predizbornih populističkih vladinih politika. To drugim riječima znači pribjegavanje različitim poreznim poreznim "smicalicama", odustajanju od reformi i rastu protekcionizma, a što za posljedicu ima narušavanje tržišnih odnosa i stresnu godinu za investitore. Inače su sve navedene zemlje u donjem dijelu promatrano po indesku otvorenosti tržišta.

Tursko tržište
Od zemalja iz ove grupe hrvatski su izvoznici najviše prisutni na turskom tržištu i na njemu bilježi rast izvoza roba. U prošloj je godini na tursko tržište ukupno izvezeno gotovo 130 milijuna eura proizvoda, što je u odnosu na 2012. godinu povećanje od 8,7 posto. Najvažniji proizvodi koji se iz Hrvatske plasira na tursko tržište su žive životinje, te uređaji za energetski sektor, koje je Končar-Elektronika i informatika isporučuje za Tursku elektroprivredu. Tursku, prema ocjenama analitičara, očekuje vrlo turbulentna godina. Biti će u znaku rivalstva Tajipa Erdogana s ostalim liderima vladajuće garniture u predvečerje  predsjedničkih izbora, a u analizi se izvoznicima skreće pozornost da "konstitucionalne zavrzlame i borba oko podjele moći ne obećavaju stabilnost i ruše nadu u povratak konstruktivnih javnih politika".

JAR i Brazil
Južnoafrička Republika od promatranih zemalja druga je po visini ostvarenog hrvatskog izvoza, no lani bilježi 21-postotno smanjenje. Glavni izvozni proizvodi jednaki su kao i u slučaju Turske, a izvezeno je ukupno 25 milijuna eura. Analitičari procjenjuju da se nakon izbora otvara mogućnost reformskih politika kroz nove koalicije. U Brazilu, pak, analitičari očekuju reizbor predsjednice Dilme Rousseff, te nastavak reformi koje su bile povod prosvjedima. No, ipak se u Brazilu i Indiji predviđa povećana razina političkih i ekonomskih rizika na koje valja obratiti dodatnu pozornost. U slučaju Indije analitičari nisu odveć optimistični da je izgledna provedba reformi na federalnoj razini kakve je na pokrajinskoj osnovi proveo jedan od kandidata za premijera Narendra Modi, a koji uživa veliku sklonost poslovnog sektora.

Put u Indiju

Poslovni forum krajem ožujka

U Indiju bi, kako saznajemo u Hrvatskoj gospodarskoj komori, krajem ožujka trebali otputovati predstavnici pet hrvatskih tvrtki zainteresiranih za sudjelovanje na poslovnom forumu o suradnji gospodarstava Indije i Srednje Europe. Što se tiče Kolumbije, koja se u ovoj grupi zemalja izdvaja po skoku izvoza u 2013., analitičari procjenjuju da je, unatoč prosvjedima, izgledan još jedan mandat predsjedniku Juanu Manuelu Santosu, što bi značilo i daljnje reforme. U Kolumbiju je lani iz Hrvatske izvezeno gotovo 20 milijuna eura, dok je godinu ranije taj izos bio manji od pola milijuna eura.

Komentirajte prvi

New Report

Close