2012.: Viro: Jakovina nam je napravio štetu od 380 milijuna eura; Jakovina: Viro mora biti zadovoljan

Autor: Poslovni.hr , 04. ožujak 2014. u 11:34
Photo: Marko Jurinec/PIXSELL

Poništeno je rješenje o raspodjeli kvota za šećer.

Upravni sud poništio rješenje Ministarstva poljoprivrede o raspodjeli kvota za šećer.

Upravni sud je naime, odlučujući o tužbi Sladorane d.d. i Vira d.d. poništio rješenja Ministarstva poljoprivrede iz 2012. godine o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer, potvrđeno je večeras iz Ministarstva poljoprivrede.

Ministarstvo poljoprivrede može potvrditi da je Upravni sud u Osijeku donio usmenu odluku po tužbi tvrtki Sladorana d.d. i Viro d.d. kojom poništava rješenja Ministarstva poljoprivrede iz 2012. godine o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer. Kako Ministarstvo poljoprivrede nije dobilo pisani otpravak presude s obrazloženjem Upravnog suda u Osijeku, ne možemo se očitovati niti komentirati odluku Upravnog suda u Osijeku i razloge zbog kojih je takva odluka donijeta, navodi se u odgovoru Ministarstva na upit Hine.

Prema odluci iz studenog 2012. ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine o raspodjeli prava na proizvodnju šećera proizvedenog od šećerne repe EU podrijetla u Hrvatskoj tržišne godine 2013./2014. od ukupno raspoložive kvote od 192.877 tona, koja je odobrena Hrvatskoj u pristupnim pregovorima s EU, Tvornici šećera Osijek i Sladorani Županja dodijeljeno je po 67.507 tona te Viro tvornici šećera Virovitica 57.863 tone.

Iz Vira su na to reagirali još u prosincu 2012. neposredno nakon odluke o raspodjeli kvota, ističući kako se "ovakvom odlukom narušava ravnopravno tržišno natjecanje i uzrokuje im se izravna šteta".

U Viru i Sladorani smatraju da su dobili manju kvotu od one koja im po prethodnoj proizvodnji pripada, a tvornica šećera Osijek veću.

Kako su u prosincu 2012. godine objavili na Zagrebačkoj burzi, prozvodnja Vira u referentnom razdoblju od 2004. do 2011. godine iznosila je 70.076 tona, a prema odluci ministra poljoprivrede iz studenog Viru je dodijeljena kvota od 57.863 tone, što je smanjenje za 12.213 tona.

Sladorana Županja imala je u referentnom razdoblju proizvodnju šećera od repe EU podrijetla od 70.122 tone, dok je odlukom ministra dobila kvotu od 67.507 tona.

Tvornica šećera Osijek u referentnom je razdoblju imala proizvodnju od 58.995 tona, a po odluci resornog ministarstva dobila je kvotu od 67.507 tona, što je povećanje za 8.512 tona, navedeno je tada na Zagrebačkoj burzi.

Po pisanju sutrašnjeg Jutarnjeg lista, štetu nastalu tom odlukom o raspodjeli proizvodnih kvota u Viru i Sladorani procijenili su na 97,5 milijuna kuna.

U jeku nastanka afere Poslovni dnevnik je u prosincu 2012. godine zabilježio u nizu tekstova problematiku na relaciji šećerane – Ministarstvo poljoprivrede, a pregled tekstova donosimo u nastavku:

Viro: Jakovina nam je napravio štetu od 380 milijuna eura (Tekst objavljen 8.12.2012.)

Odlukom o raspodjeli proizvodne EU kvote za šećer od tržišne 2013./2014. godine, ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina oštetio je Viro tvornicu šećera te županjsku Sladoranu, koja posluje u njezinu sastavu, za oko 380 milijuna eura, tvrde u virovitičkoj šećerani, piše Večernji list.

Toliko će, naime, Viro koštati neočekivani godišnji manjak od više od 10.000 tona u korist osječke Tvornice šećera u idućih sedam godina, do kada se očekuje zadržavanje sustava proizvodnih ograničenja EU – i bitno će utjecati na poslovanje Vira. Savjetnik uprave Vira Miroslav Božić kaže da ministrova raspodjela dobivene proizvodne kvote EU od 192.877 tona na 65% u korist Vira i Sladorane te 35% u korist osječke šećerane značajno odstupa od pravila i prakse EU gdje je isključivi parametar ostvarena proizvodnja u prethodnom višegodišnjem razdoblju (u pravilu najmanje zadnjih pet godina). Viro je pak u zadnjih osam godina (2004.-2011.), za koje Ministarstvo poljoprivrede ima službene podatke šećerana, godišnje proizvodio 70,1 tona šećera od šećerne repe, Sladorana 70,1, a osječka šećerana 58,9 tona.

No, dok su Viru smanjene kvote, osječkoj su šećerani povećane na 67,5 tisuća tona. Viro će tako na svakoj izgubljenoj toni izgubiti oko 5400 kuna, na što nije računao – i to ne samo jedne, nego sedam godina, pa se u javnosti čuju tvrdnje kako je Jakovina iz neznanja ili nekih drugih razloga svojom odlukom zapravo destabilizirao tržište čija godišnja vrijednost iznosi čak 1,2 milijarde kuna, piše Večernjak.

Jakovina: Viro mora biti zadovoljan (5.12.2012.)

"Viro, s obzirom na vlasničku povezanost sa Sladoranom mora biti zadovoljan. Naime, dobili su 65 posto, a osječka šećerana 35 posto od raspoložive proizvodne kvote za šećer", kazao je danas ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, odbivši konkretnije pojasniti svoju odluku o razrezu kvote.

Virovitička tvornica šećera Viro jučer je najavila zaštitu svim pravnim sredstvima jer mu je kvota prema referentnom razdoblju smanjena više od 12.000 tona što mu ugrožava buduće poslovanje. 

Ministar dodijelio kvote za šećer suprotno standardima EU (5.12.2012.)

Stav ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine da je pravično podijelio proizvodnu kvotu za šećer za 2013./2014., budući da su vlasnički povezane šećerane Viro iz Virovitice i Sladorana iz Županje dobile 65 posto, a osječka Tvornica šećera 35 posto, sasvim je suprotan standardima Europske komisije koji uvjetuju da kvotu određuje prosječna proizvodnja ostvarena u šećeranama tijekom tri godine prije ulaska u Europsku uniju, ustvrdio je Miroslav Božić, savjetnik Uprave Vira u srijedu na poduzetničkom skupu o izazovima koji hrvatsku poljoprivredno-prehrambenu industriju očekuju nakon što dogodine uđe u punopravno članstvo Unije, organiziranom u okviru projekta Euroforija.

Kroz zajedničku europsku poljoprivrednu politiku kvotama je ograničena proizvodnja samo mlijeka i šećera. Međutim, proizvodnja mlijeka u Hrvatskoj manja je za čak 130 tisuća tona od dodijeljene kvote, dok tri šećerane imaju velike instalirane kapacitete pa su i proteklih godina proizvodile više nego što iznosi dobivena kvota (192.877 tona). Ministar Jakovina je svojom odlukom zapravo destabilizirao tržište čija vrijednost na godišnjoj razini iznosi 1,2 milijarde kuna, a šećer je glavni izvozni proizvod i u ukupnom izvozu hrane drži udjel od 12 posto, kazao je Božić. Upozorio je da se u okolnostima kada poslovna zajednica ne može dobiti konkretno obrazloženje kriterija koji izravno utječu na buduće poslovanje tvrtke, među ostalim, otvara i dvojba o sigurnosti radnih mjesta i opstanku proizvodnje u koju su proteklih godina uložene stotine milijuna kuna.

Državna administracija, opominje Božić, ne smije arbitrirati niti svojim odlukama narušavati tržišne uvjete. I za ovu godinu osječka je šećerana, iznio je, dobila izvoznu kvotu od 81.000 tona, a proizvela je tek 40.000 tona, budući da je ostala bez šećerne repe ugovorene u Srbiji. Zbog toga će ukupni izvoz biti manji iako šećera ima na zalihama. Osobno želi vjerovati, naglasio je, da je ovakva raspodjela i proizvodnih i izvoznih kvota rezultat isključivo neznanja pojedinaca u resornom ministarstvu, a ne koruptivnih namjera. Odlukom Jakovine Viro i Sladorana umjesto očekivanih 140 dobili su 125 tisuća tona, dok je osječkoj Šećerani proizvodna kvota za iduću godinu povećana sa 58,9 na 67,5 tisuća tona.

Viru skresane kvote za šećer (4.12.2012.)

Ostaje nepoznato po kojim je kriterijima ministar Tihomir Jakovina između tri šećerane podijelio nacionalnu kvotu od 192.877 tona šećera proizvedenog iz repe EU porijekla za tržišnu godinu 2013/14.

Nezadovoljni dobivenim proizvodnim pravima iz virovitičke šećerane Viro izvijestili su jučer Zagrebačku burzu da "podjela kvote značajno odstupa u odnosu na način raspodjele po pravilima i praksi zemalja članica EU, te da narušava ravnopravno tržišno natjecanje i uzrokuje izravnu štetu tvrtki stoga će poduzeti sve pravne radnje u cilju zaštite svojih interesa." Većinski vlasnik Vira, obitelj Zadro, u portfelju drži i županjsku Sladoranu kojoj je kvota također smanjena. U razdoblju 2004.-2011. ukupna prosječna godišnja proizvodnja, pojašnjavaju u Viru, iznosila je 199.193 tone, od toga je Sladorana proizvela 70.122 tone, Viro 70.076 i Tvornica šećera Osijek, u vlasništvu Marka Pipunića, još 58.995 tona. Ta je kvota u pregovorima s EU smanjena za 6316 tona.Ministar je pak dekretom Sladorani proizvodna prava spustio na 67.507 tona, Viru ih je srušio za 12.213 tona, na 57.863 tone, a osječkoj šećerani povećao za 8512 tona izjednačivši je time sa Sladoranom, na 67.507 tona.

Osnov za buduća prava, upozoravaju iz Vira, mora biti utemeljen na podacima iz referentnog razdoblja, što za njih i Sladoranu znači da su uskraćeni za čak 14.828 tona. Nisu poznati kriteriji po kojima je ministar Jakovina podijelio nacionalnu kvotu, niti je u dostavljenom rješenju sadržajno obrazloženo zašto je virovitičkoj šećerani drastično srušio prava, tvrde u Viru.Ta je kompanija u proteklih devet godina uložila više od 400 milijuna kuna, od čega 110 milijuna za prilagodbu zahtjevnim uvjetima EU. Među prvima je dobila i okolišni certifikat po europskoj IPPC direktivi te najavljuje do 2015. nova ulaganja od još 90 milijuna. Iz Ministarstva poljoprivrede nismo dobili pojašnjenje kriterija, a iz osječke šećerane nisu odgovorili jesu li zadovoljni dobivenom kvotom. 

Viro nezadovoljan podjelom kvota proizvodnje šećera (4.12.2012.)

Virovitička tvornica šećera Viro smatra da se odlukom ministra poljoprivrede o raspodjeli prava na proizvodnju šećera od šećerne repe EU podrijetla narušava ravnopravno tržišno natjecanje i uzrokuje izravna šteta Viru te u današnjoj obavijesti na Zagrebačkoj burzi najavljuje da će poduzeti sve pravne radnje u cilju zaštite svog interesa.

Prema odluci ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine o raspodjeli prava na proizvodnju šećera proizvedenog od šećerne repe EU podrijetla u Hrvatskoj tržišne godine 2013./2014. od ukupno raspoložive kvote od 192.877 tona, koja je odobrena Hrvatskoj u pristupnim pregovorima s EU, Tvornici šećera Osijek i Sladorani Županja dodijeljeno je po 67.507 tona te Viro tvornici šećera Virovitica 57.863 tone.

U odnosu na podjelu kvota u referentnom razdoblju od 2004. do 2011. godine to je za Viro smanjenje za više od 12 tisuća tona.

Iz Vira ističu da će ovakva podjela prava na proizvodnju šećera od tržišne godine 2013./2014. bitno utjecati na planove i prihode Vira u budućem razdoblju.

Pritom napominju da navedena podjela značajno odstupa u odnosu na način raspodjele prava na proizvodnju šećera po pravilima i praksi zemalja članica EU, dodajući kako Viru nije poznato koje je kriterije koristio ministar poljoprivrede u svojoj odluci o raspodjeli niti je bilo što sadržajno navedeno u obrazloženju o načinu raspodjele u rješenjima koje je donijelo Ministarstvo poljoprivrede.

U Viru drže da se ovakvom odlukom narušava ravnopravno tržišno natjecanje i uzrokuje im se izravna šteta te će poduzeti sve pravne radnje u cilju zaštite svog interesa.

Pritom navode i podatke o stvarnoj proizvodnji šećera od repe EU podrijetla u referentnom razdoblju 2004. -2011., kao osnovi za podjelu kvota.

Ta je proizvodnja iznosila 199.193 tone, dok je EU kvota manja za 6.316 tona i iznosi 192.877 tona.

Prozvodnja Vira u referentnom je razdoblju iznosila 70.076 tona, a prema odluci ministra poljoprivrede iz studenog Viru je dodijeljena kvota od 57.863 tone, što je smanjenje za 12.213 tona.

Tvornica šećera Osijek u referentnom je razdoblju imala proizvodnju od 58.995 tona, a kvota joj po odluci resornog ministarstva sada iznosi 67.507 tona, što je povećanje za 8.512 tona.

Sladorana Županja imala je u referentnom razdoblju proizvodnju šećera od repe EU podrijetla od 70.122 tone, dok je odlukom ministra dobila kvotu od 67.507 tona.

Komentari (2)
Pogledajte sve

Kriteriji za dodjelu kvota su vjerovatno “ispod stola”.

Sigurno su i na sudu “hdz-ovci” pa podmeću uvazenom članu partije i bliskom drugu premijera Milanovica. To što je čovjek totalno nedorastao i nesposoban za mjesto ministra Zokiju očito ne smeta pa makar štete bili multimilijunske…..ode on na krstarenje po Australiji i Oceaniji

New Report

Close