Inovativnost igra ključnu ulogu u stvaranju održivoga gospodarskog rasta. No i dalje, a osobito u Europskoj uniji, vidimo prepreke na putu onih koji vladaju svim alatima za izum novih proizvoda, usluga ili načina poslovanja.
U srži toga problema očito je strah od rizika. Međutim, ulagači, menadžeri i poduzetnici moraju riskirati ako žele da njihove ideje dožive komercijalni uspjeh. Nigdje se o tim problemima više ne raspravlja i nigdje ih manje ne razumiju nego u Europi. Inovativnost je u srži Europe 2020., strategije Europske komisije za rast Europske unije.
Institucije i postupci
No unatoč tome što su znanstvena istraživanja u Europi među najnaprednijima na svijetu, Europa kaska za globalnim konkurentima u pogledu plasiranja inovacija na tržište. Bez obzira na to kako mjerili inovacije, za njihov uspjeh nužna su tri preduvjeta: sposobna i obrazovana radna snaga, izvrsna komunikacijska i informatička infrastruktura i pogodna poslovna okolina. Drugim riječima, za uspješne je inovacije potrebno stabilno i rastuće gospodarstvo, svježe ideje i izostanak nepotrebnih i opterećujućih nadzornih mjera. Uloga vlade je ključna, a tu je ulogu EU očito pogrešno shvatio u barem jednom važnom aspektu: u svojem stavu prema riziku. EU je odavno uspostavio institucije i postupke za procjenu rizika i izbjegavanje neprihvatljivih rizika.
Kad je nužno donijeti politiku a znanost ne daje jasne rezultate, regulatorne se odluke uglavnom temelje na "principu predostrožnosti", koji je namijenjen sprečavanju situacija u kojima bi moglo doći do ozbiljne štete. Međutim, princip predostrožnosti ne tumači se na jedinstven način. Tako je, na primjer, Sjeverna Amerika uspostavila dobru ravnotežu između predostrožnosti i razmjera, dok se u Europi veći naglasak stavlja na izbjegavanje rizika, što umanjuje povjerenje privatnog sektora u ulaganje u inovacije. Cilj Europske unije – zaštita ljudskog zdravlja i okoliša – pohvalan je, no nemoguće je umanjiti svaki rizik pa taj cilj nije ostvariv. Princip predostrožnosti trebao bi se, stoga, razumno i razborito upotrebljavati, važući potencijalne rizike naspram koristi koje nude inovacije i nove tehnologije. Ova ideja rizika podupire gospodarske interakcije. Štoviše, politika koja teži potpunom uklanjanju rizika i sama je rizična.
Primjenom pristupa inovacijama bez rizika teže je riješiti ključna pitanja kao što je opskrba sve većeg broja stanovnika hranom, vodom i dovoljnim zalihama energije pa čak i osigurati tehnološku konkurentnost Europe. Inovacije koje mijenjaju svijet – u prometu, telekomunikacijama, medicini i mnogim drugim područjima – gotovo su uvijek rezultat proračunatog rizika i vaganja tog rizika naspram koristi koje nove tehnologije mogu donijeti. Na kraju krajeva, upravljanje rizikom nije samo pitanje prihvaćanja manje ili više rizika, već razumijevanja kako rizik funkcionira. Kad se narav rizika na odgovarajući način analizira i testira, njime se može učinkovito upravljati te ga čak i umanjiti. Nažalost, to očito nije uvijek pristup kojemu se EU priklanja.
Regulatorna okolina
U regulatornim postupcima EU-a znanstveno utemeljene argumente sve češće nadglasava javno mnijenje, a mogućim se prilikama pridaje premalena vrijednost. To se vidi u nespremnosti Europske komisije da odluči o uporabi proizvoda temeljenih na zelenoj biotehnologiji. No postoji mnogo sličnih primjera pravne nesigurnosti koja prijeti dokidanju inovacija i ulaganja u brojnim sektorima tehnologije i industrije, uključujući kemijsku industriju, potrošačku robu, zaštitu usjeva, elektroničku opremu, prehranu i farmaceutske proizvode. S obzirom na takvu regulatornu okolinu, izvršni direktori 12 tvrtki (među kojima je BASF) koje imaju zbirni godišnji proračun za istraživanje i razvoj od 21 milijarde eura, nedavno su predložili formalnu primjenu "principa inovativnosti" u europskim praksama upravljanja i nadzora.
Ta je ideja, koju su osmislili i razvili članovi Europskog foruma za rizik, jednostavna: kad god se razmatra predostrožno zakonodavstvo, u postupak stvaranja politike bez iznimke treba uzeti njegov utjecaj na inovacije. Princip inovativnosti ne podupire inovacije bez obzira na njihov utjecaj na zdravlje ili okoliš. U okolnostima u kojima postoji stvarna opasnost, mjere predostrožnosti moraju biti najvažnije. Međutim, ovaj se princip zalaže za pristup utemeljen na dokazima, na razumnoj znanosti. Ako ga prigrli, Europa se može odvažiti na inovativnost.
© Project Syndicate, 2014.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu