Robovanje ekološkim ciljevima prepreka oporavku industrije

Autor: Tomislav Oharek , 27. veljača 2014. u 22:01
Fotolia

Business Europe još je lani tražio promjenu fokusa energetske politike, no od toga nije bilo ništa.

Europski industrijalci nije impresionirao prošlotjedni sastankom europskih ministara za energetiku, koji su podržali "europsku industrijsku renesansu" jer se nisu pozabavili problemom visokih cijena energije.

Industrijalci zato gube nadu da će Europska komisija uspjeti te lijepe riječi pretvoriti u djela, prenose europski mediji.Business Europe, vodeća lobistička organizacija europske industrije, pozvala je lani u svibnju Europsku komisiju da radikalno promjeni fokus europske energetske politike s ublažavanja posljedica klimatskih promjena na troškovnu konkurentnost i sigurnost opskrbe. No lanjski summit EU-a posvećen energetici u svrhu snižavanja cijena i poticanja konkurentnosti europske industrije nije rezultirao nekim bitnim odlukama.Industrijska proizvodnja trebala bi do 2020. ostvarivati 20 posto europskog BDP-a, no taj cilj, za razliku od smanjenja emisije C02 za 20 posto, nije obvezujući. Industrijska proizvodnja imala je na početku stoljeća udio od gotovo 18 posto u europskom BDP-u, no on se smanjio na oko 15 posto.

Proizvodnja je sada na razini od prije deset godina."SAD trenutačno privlači velika industrijska ulaganja i poslove. To je prava industrijska renesansa", rekao je Peter Botschek iz Vijeća europske kemijske industrije (CEFIC), koje zastupa 29.000 tvrtki koje proizvode petinu kemikalija na svijetu. Europske izjave o "industrijskoj renesansi" smatra s druge strane samo "lijepim riječima".Razlog za to, objašnjava, leži u dva čimbenika – revoluciji iskorištavanja plina iz škriljevca u Sjedinjenim Državama i visokim troškovima za energiju u Europi, čija je energetska politika podređena klimatskim ambicijama. "To smo postigli uvođenjem troškova za emisiju CO2", zaključuje Botschek.

Komentirajte prvi

New Report

Close