Delegacija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) stigla je u srijedu u višednevni posjet Beogradu kako bi sa srbijanskim dužnosnicima razgovarali o mogućem aranžmanu.
Cilj delegacije MMF-a je, pišu srbijanski mediji, utvrditi koliko su hitne mjere koje će morati poduzeti nova vlada. Analizirat će u kojoj mjeri je realiziran prošlogodišnji proračun kao i u prva dva mjeseca ove godine. Bivša guvernerka Narodne banke Srbije i sadašnja direktorica Centra za visoke ekonomske studije Kori Udovički izjavila je kako je makroekonomska situacija u Srbiji vrlo teška i da će delegacija MMF-a sa srbijanskim dužnosnicima pokušati utvrditi koliko je uopće ta situacija loša. Upozorila je da će nakon izvanrednih parlamentarnih izbora, koji će se održati 16. ožujka, Srbija morati poduzeti odlučne mjere kako bi zatvorila proračunske rupe, ali i nelikvidnost s obzirom na velika dugovanja kompanija.
Udovički
Osim što je privatni sektor opterećen ogromnom birokracijom, muči ga i konstantna nesigurnost budući da se prečesto mijenjaju zakoni
Državni tajnik srbijanskog Ministarstva financija Nikola Ćorsović izjavio je povodom dolaska MMF-a će se razgovarati o načinima smanjenja deficita proračuna koji je previsok i neodrživ, kao i o reformama koje podrazumjevaju restrukturiranje javnog sektora i rješavanje problema kompanija u restrukturiranju.Na pitanje da li će planirane mjere podrazumijevati i smanjenje plaća i mirovina, Ćorsović je kazao da se još ne zna na koji način će uštede biti provedene.Bivša guvernerka također je istaknula da treba raditi i na poboljšanju poslovnog okruženja za privatni sektor. Osim što je privatni sektor opterećen ogromnom birokracijom, kaže Udovički, mori ga i konstantna nesigurnost budući da se prečesto mijenjaju zakoni, propisi i tumačenja. Delegacija Međunarodnog monetarnog fonda koju predvodi Zuzana Murgasova, bit će u Srbiji do 13. ožujka.
Što čeka Srbiju
Štednja, rezovi i mirovinska reforma
Aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom je nezaobilazna razvojna pretpostavka jer se treba osigurati reprogram ili refinanciranje državnog duga, kao i povećanje rejtinga zemlje i priljev kapitala od investicija, smatraju analitičari u Srbiji. MMF će, pored kratkoročnih mjera štednje, tražiti i višegodišnju fiskalnu konsolidaciju koja će obuhvatiti mirovinsku reformu, smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru i rješavanje problema u javnim tvrtkama. No, potencijalni aranžman s MMF-om vrlo vjerojatno neće biti moguć prije jeseni.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu