Na vidiku je novi zakon koji bi trebao djelovati prema rješenju financijskih problema. Taj zakon se zove „Zakon o osobnom bankrotu“ i na njemu se ubrzano radi, pa ga možemo očekivati u primjeni već ove godine.
Podsjetimo, Poslovni dnevnik u jučerašnjem tiskanom izdanju objavio je tekst koji kaže da u tijeku oštrih kritika zakona o predstečajnoj nagodbi, država priprema zakon koji će slično omogućiti rješavanje problema prezaduženim građanima. Do kraja travnja trebao bi zaživjeti dugo iščekivani Zakon o osobnom bankrotu na kojem se intenzivno radi u Ministarstvu pravosuđa, no iako bi na snagu trebao stupiti u manje od dva mjeseca zasad je poznato samo to da bi se trebao temeljiti na slovenskom modelu. U Sloveniji dužnik ostaje gotovo bez svega i gubi poslovnu sposobnost. Više o tome pročitajte ovdje: Stiže osobni bankrot, banke poručuju: Ništa od oprosta duga!
U startu je vidljivo da taj zakon neće biti blag prema dužnicima kao što je to predstečajna nagodba jer bi se po ovom zakonu dužnicima ostavljao samo egzistencijalni minimum, a sve ostalo bi preuzimali vjerovnici. To znači da su ovaj put vjerovnici u daleko boljoj poziciji.
Zašto se u predstečajnoj nagodbi nije „dirala“ imovina dužnika? To pitanje će ostati neodgovoreno, a podsjećamo da sigurnost naplate u predstečajnoj nagodbi gotovo ne postoji, a računi su se odblokiravali.
Bilo je izlika kako je predstečajna nagodba jedini zakon gdje „za stol sjedaju vjerovnici i dužnici“, međutim to će i po novom zakonu biti moguće, a dužnik će ovaj put snositi posljedice.
Tek sada je jasno kako je zakon o predstečajnoj nagodbi bilo moguće puno bolje sastaviti.
Gotovo je sigurna stvar kako će se uvođenjem Zakona o osobnom bankrotu samo ubrzavati ovršni procesi. Dužnici moraju predati svu imovinu koju posjeduju, a usporedno s time ne mogu donositi poslovne odluke jer to za njih čini upravitelj imovinom.
Uz sve upitnike nad glavom ostaje i pitanje hoće li moći u osobni bankrot osobe bez imovine.
Kako će Zakon biti koncipiran ostaje za vidjeti vrlo skoro uz nadu kako Zakon neće biti smišljen lukavo i omogućiti zlouporabe interesnim stranama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu