Srbija i Hrvatska neće povući uzajamne tužbe za genocid, ali su obje strane suglasne da će se pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Den Haagu rješavati probleme iz prošlosti te da aktualna politika Zagreba i Beograda mora biti okrenuta sadašnjosti i budućnosti, zajednička je ocjena hrvatske potpredsjednice vlade i ministrice vanjskih i eurospkih poslova Vesne Pusić i srbijanskog vicepremijera Aleksandra Vučića nakon susreta u ponedjeljak u Beogradu.
"Što god da se bude događalo u Haagu suglasni smo da je to pitanje rješavanja problema iz prošlosti, a naš je posao da vodim brigu o današnjici i životu ljudi sada i u budućnosti", istaknula je na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji Vesna Pusić.
Aleksandar Vučić istaknuo je da će obje zamlje zajedničkim naporima "dati sve od sebe" da pitanja iz prošlosti "ne truju međusobne odnose i činjenice da na različite načine vidimo događaje iz prošlosti".
"Mislim da je važno za generacije koje dolaze šta ćemo mi uraditi u budućnosti", rekao je Vučić.
Današnji susret Vesne Pusić i Aleksandra Vučića treći je za posljednjih godinu dana. Vučić je posjetio Zagreb krajem travnja prošle godine, Pusić mu je uzvratila posjetom Beogradu u lipnju, a nakon tih razgovora zajednički su ocijenili da se napredak u suradnji dviju država osjeća u svakom pojediničnom području koje su definirali tijekom prvog susreta u Zagrebu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Zašto hrvatska ministrica zastupa srpske interese ? Hrvatskom vrhu očito nije stalo do obrane digniteta domovinskog rata. [emo_palacd]
Pa okrenite se već jednom budučnosti !
Otkrijte gdje ste zakopali naših 1.600 “nestalih”.
Vratite nam pokradeno i odnjeto u Srbiju.
Dajte nam karte minskih polja.
Platite ratnu štetu koju ste nam nanjeli.
blago ovoj državi s takvom ministricom [emo_vrtimise]
Nije li baš nedavno Pusić, Josipović i Milanović skupina tvrdila da se o prošlosti treba stalno educirati ljude i učiti iz nje kako se zlo nebi ponovilo?
Ta se argumentacija koristi za daaavno zaboravljeni Drugi svjetski rat i kada se govori o žrtvama koje ubiše nacisti.
Zašto se suprotno stajalište uzima kada govorimo o Domovinskom ratu u kojem ubijahu Četnici i slični Srbi?
Mislim da se srpskom ubijanju Hrvata treba puuuno govoriti jer ta je rana svježa, a Drugi svjetski je dalek; 91.godine je toliko dalek bio Prvi svjetski.
Uključite se u raspravu