“Hrvatski sokol” apelira da vinkovački arhiv ne seli u Vukovar

Autor: Poslovni.hr/Hina , 21. veljača 2014. u 12:37
Goran Ferbezar/PIXSELL

“Hrvatski sokol” uputilo je javni apel gradskoj vlasti, strankama i saborskim zastupnicima iz Vinkovaca da učine sve kako bi Arhivski sabirni centar, u kojem se u Vinkovcima gotovo već 25 godina čuva vrijedna arhivska građa.

Vinkovačko povijesno i športsko društvo "Hrvatski sokol" uputilo je javni apel gradskoj vlasti, strankama i saborskim zastupnicima iz Vinkovaca da učine sve kako bi Arhivski sabirni centar, u kojem se u Vinkovcima gotovo već 25 godina čuva vrijedna arhivska građa, i ostao u tome gradu, a ne se ugasio i građa preselila u Državni arhiv u Vukovaru.

"Arhivski savjet je donio odluku o osnivanju državnog arhiva u svakoj županiji, pa bi prema toj logici ova ustanova bila u Vukovaru iako sada nema nikakvog temelja za to, budući da nemaju ni zgradu ni građu", navodi u apelu predsjednik "Hrvatskog sokola" i utemeljitelj Arhivskog sabirnog centra Zlatko Virc.

Napominje kako se u vinkovačkom Arhivskom centru čuva iznimno vrijedna arhivska građa sastavljena od brojnih fondova, matičnih knjiga, zbirki fotografija, memoranduma, plakata, projekata i nacrta u ukupnoj dužini od 1100 dužnih metara, od kojih se 71 posto građe odnosi na Vinkovce, 16 posto na Županju, a tek 13 posto na Vukovar.

Riječ je o oko 300 arhivskih fondova i zbirki različite provenijencije s područja cijele Vukovarsko-srijemske županije, a najstariji dokumenti potječu iz 18. stoljeća.

Iz vinkovačkog "Hrvatskog sokola" posebice kao jedan od razloga ostanka arhivske građe u Vinkovcima ističu pitanje sigurnosti smještaja, navodeći kako "povijesni momenti, sviđalo se kome to ili ne, pokazuje da su Vinkovci oduvijek bili u daleko boljem položaju od Vukovara".

"I dan danas sigurnosna situacija u Vukovaru nije povoljna bez obzira što se to prikriva. Dva većinska naroda žive, na žalost, odvojeno s povremenim buntom koji izbija na površinu. Primjere ovdje nećemo navoditi", ističu iz "Hrvatskog sokola". Dodaju kako se, međutim, ne može zaboraviti 1991. i agresija na Vukovar u kojoj je uništena najvećim dijelom vukovarska arhivska baština.

Naglašavaju i kako su nedavni nemiri u Sarajevu, tijekom kojih je uništeno iznimno vrijedno arhivsko gradivo značajno za povijest BiH, ali i Vukovarsko-srijemske županije jer je uništen i fond nekadašnje Drinske banovine čijim sastavnim dijelom je u prošlosti bila i ova županija, zoran primjer, kakva može biti sudbina i vinkovačkog arhivskoga materijala.

Stoga ih zanima tko će preuzeti odgovornost za sudbinu arhivskoga materijala ako bude premješten u Vukovar, tko će preuzeti na sebe rizik njegove sigurnosti, "i što to znači preuzeti rizik, ako netko krene vandalskim putem uništenja".

Komentirajte prvi

New Report

Close